POLECAMY

Jak zapobiec anemii w ciąży

Anemia, czyli niedokrwistość, jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. Jak jej zapobiegać - radzi ginekolog.
Jak zapobiec anemii w ciąży

Jestem w piątym miesiącu ciąży i lekarz stwierdził u mnie lekką niedokrwistość. To skutek niedoboru żelaza. Jak powinna wyglądać moja dieta? Elżbieta

Najlepszym źródłem tego pierwiastka są: zielone warzywa liściaste, chude czerwone mięso, wątróbka (można ją jeść jedynie od czasu do czasu), drób, ryby, suszone morele, kaszki dla dzieci wzbogacane w żelazo.

Czerwone mięso nie tylko najlepiej uzupełnia niedobory tego pierwiastka, lecz także zwiększa zdolność jego wchłaniania z innych pokarmów.

Aby poprawić przyswajanie żelaza, trzeba jeść kwaśne owoce bogate w witaminę C, czarne i czerwone porzeczki, agrest, truskawki oraz pomidory.

Lepiej unikać mocnej herbaty ze względu na obecność w niej taniny zmniejszającej zdolność wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Niewskazane są również napoje gazowane, bowiem zawierają fosforany, które blokują wchłanianie tego ważnego mikroelementu.

Odpowiednia dieta w połączeniu z preparatami witaminowymi, które kobiety zazwyczaj otrzymują w czasie ciąży, mogłaby ją całkowicie zabezpieczyć przed niedokrwistością.


prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Biofer Folic - tak nazywa się ten suplemencik . Żelazo hemowe, witaminka C i kwas foliowy to idealny zestaw dla przyszłej mamy zamknięty w tableteczce . Oczywiście nic na własną rękę, zawsze trzeba to skonsultować ze swoim lekarzem
/4 lata temu
Mi się niestety nie udało uniknąć anemii. Brałam właśnie suplement z żelazem hemowym, kw. foliowym i witaminką C. Fajna mieszanka dla kobiety w ciąży. Preparat nazywał się biofer (...) - nie pamiętam pełnej nazwy :(. Bardzo dobrze się po nim czułam.
/4 lata temu
A jeśli już lekarz przepisze Wam suplementy żelaza, bo jednak zwykle w ciąży tak się zdarza, to spytajcie o takie , które mają w swoim składzie żelazo hemowe.