POLECAMY

Jak zaplanować ciążę będąc zarażonym HIV?

Zakażenie wirusem HIV może zostać przeniesione na dziecko jeszcze w czasie ciąży lub też podczas porodu. Mając jednak świadomość infekcji, możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zakażenia dziecka (aż do około1%!).
Jak zaplanować ciążę będąc zarażonym HIV?

Wzajemne oddziaływanie ciąży i AIDS

Po latach badań nad HIV oraz AIDS wiadomo na pewno, że ciąża nie ma negatywnego wpływu na przebieg samej choroby. Sam przebieg ciąży, tak jak u kobiet niezakażonych HIV, zależy od stanu jej zdrowia. Młode kobiety zakażone HIV, które nie chorowały wcześniej na poważne choroby, zazwyczaj znoszą ciążę całkiem dobrze.

Natomiast kobiety, u których zakażenie utrzymuje się od wielu lat oraz kobiety starsze, które miały już do czynienia ze schorzeniami wskaźnikowymi dla AIDS mogą znosić ciążę gorzej. Mogą one także mieć problemy z donoszeniem ciąży, jak również z porodem.

Każda kobieta ciężarna – nie tylko zakażona HIV powinna być pod stała opieką lekarza ginekologa.

Natomiast kobieta borykająca się z HIV - również pod kontrolą specjalisty zajmującego się terapią zakażenia. Tylko wówczas można zadbać o prawidłowy przebieg ciąży oraz bezpieczeństwo dziecka.

Gdy jedno z partnerów jest zakażone

Ponieważ w dobie leczenia antyretrowirusowego rokowanie osób zakażonych HIV uległo znacznej poprawie i wydłużyło się znacznie życie osób zakażonych, kobiety zakażone HIV mogą planować posiadanie dzieci.

Czytaj więcej na : Zdrowie.wieszjak.polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)