POLECAMY

Jak zaplanować ciążę

Chcesz mieć dziecko? Dobrze zaplanuj ciążę - wtedy będziesz mieć pewność, że urodzisz zdrowego malucha.
Jak zaplanować ciążę fot. Panthermedia

Planowanie ciąży - od czego zacząć?

Najlepiej, jeśli zaplanujesz pierwszą ciąże między 18. a 28. rokiem życia. Najkorzystniejszymi miesiącami są zaś miesiące letnie - wtedy każdy z nas ma bowiem lepszy nastrój, więcej energii do życia, a dzięki sezonowi urlopowemu jest również wypoczęty.

Dlaczego tak ważny jest wiek?

Kiedy kobieta jest młoda, poziom jej hormonów płciowych jest wysoki, a ciało pozostaje w świetnej kondycji, umożliwiającej zdrowy przebieg ciąży.  W tym czasie ryzyko powikłań jest znacznie niższe niż przykładowo u kobiet po 35. roku życia. Ponadto należy pamiętać, że między 27. a 35. rokiem życia wzrasta prawdopodobieństwo zaburzeń hormonalnych i owulacyjnych, dlatego zdecydowanie trudniej jest zajść w ciążę.

Planowanie ciąży - rok przed

Aby ciąża miała prawidłowy przebieg, już na rok przed rozpoczęciem starań kobieta powinna zadbać o swój stan zdrowia - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Najważniejsze to zmiana diety na zdrową, jedzenie regularnych posiłków, wysypianie się i unikanie stresu. Zanim zajdziesz w ciążę zrób również wszelkie konieczne badania, bowiem mogą one uchronić cię przed ryzykiem powikłań już po zapłodnieniu.

Ty - ale również i twój partner - dodatkowo powinniście pozbyć się dolegliwości takich jak:
  • nadwaga lub otyłość
  • wady postawy
  • nadciśnienie
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • żylaki
  • chorób narządów rodnych
  • wszelkich zakażeń i stanów zapalnych
  • chorób zębów i oczu
Uwaga! Każda przyszła mama powinna zadbać o to, aby w jej jadłospisie nie zabrakło kwasu foliowego. Bardzo ważne, aby pamiętać również o aktywności fizycznej, bo jeśli będziemy miały dobrą kondycję fizyczną przed ciążą, to i również w jej trakcie nie będziemy szybko się męczyć.

Planowanie ciąży - zapłodnienie

Każda kobieta chcąca zajść w ciążę powinna prowadzić kalendarzyk menstruacyjny - dzięki niemu łatwiej będzie jej wyliczyć moment pojawienia się dni płodnych. Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z kalkulatora dni płodnych (znajdziesz go tutaj). Dodatkowo obserwację mogą ułatwić ci śluz z szyjki macicy (w czasie dni płodnych jest elastyczny, przezroczysty i rzadki, w pozostałe - gęsty i lepki) oraz codzienne mierzenie temperatury ciała.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
słuchajcie polećcie coś dobrego na potencje u faceta, slyszalam o suplementach diety np erekton ktos stosował? Jakie rezultaty?
/6 lat temu
Wszystko fajnie w teorii. Tymczasem w życiu jest zupełnie inaczej. Można chcieć zajść w ciążę i starać się o to kilka lat. Planować łatwo. A co jeśli okaże się, że w ciąży trzeba leżeć? Ja odżywiałam się zdrowo, łykałam kwas foliowy, uprawiałam sport. Do teraz staję na głowie, a moje koleżanki mają po 2 dzieci, bez trudu, wielkiego zachodu i komplikacji.
/6 lat temu
Ja zaczęłam jeszcze obserwować dokładnie swoje cykle. Kupiłam sobie do tego mikroskop owulacyjny - afrodyta. Dzięki temu zawsze wiem kiedy jest najlepszy czas na współżycie :)