Jak zajść w ciążę? Warto poznać dobrze swój cykl, by wiedzieć, kiedy trwa owulacja /fot. Shutterstock

Jak zajść w ciążę z pomocą komputera cyklu?

Chcemy mieć dziecko - decyzja o ciąży zapadła, ale mimo paru miesięcy waszych prób, nie doszło do zapłodnienia. Pary, które odkrywają problem z poczęciem dziecka, mogą skorzystać z pomocy komputera cyklu, by dokładnie poznać cykl owulacyjny kobiety. Do ciąży bowiem dochodzi, gdy istnieją optymalne warunki do zapłodnienia, a nie jest to cały cykl.
/ 04.10.2011 15:17
Jak zajść w ciążę? Warto poznać dobrze swój cykl, by wiedzieć, kiedy trwa owulacja /fot. Shutterstock

Czym jest komputer cyklu?

Komputer cyklu to urządzenie medyczne, precyzyjnie określające fazy płodności kobiety i moment owulacji. Jest to możliwe poprzez porównanie zmiany temperatury w przebiegu cyklu, do bazy danych ponad 1 miliona cykli znajdującej się w pamięci urządzenia. Analizując uzyskane dane, komputer cyklu może wskazać datę owulacji z wyprzedzeniem i obliczyć najlepszy czas na poczęcie, co ma ogromne znaczenie w przypadku par, które z różnych względów (np. praca związana z częstymi wyjazdami) nie są codziennie razem.

Zobacz: Kalkulator dni płodnych

Wykrywanie nieprawidłowości cyklu

Jeżeli twoje problemy z zajściem w ciążę są spowodowane np. cyklami bezowulacyjnymi czy niewydolnością ciałka żółtego, komputer cyklu umożliwi rozpoznanie tych problemów. Problemy spowodowane zaburzoną równowagą hormonalną lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi mogą, zostać zdiagnozowane dzięki uzyskanemu wydruku danych z urządzenia. Wydruki te są również bardzo przydatne podczas wizyty u lekarza ginekologa, gdyż dokładnie obrazują twój cykl miesiączkowy.

Czytaj też: Komputery cyklu, czyli antykoncepcja bez pigułki

Poznaj swój cykl

W czasie owulacji szansa na zapłodnienie wynosi około 40%. Dzięki stosowaniu komputera cyklu możesz dokładnie śledzić swój cykl i poznać moment owulacji, ponieważ komputery cyklu są urządzeniami „inteligentnymi”. Oznacza to, że uczą się rozpoznawać płodność swojej użytkowniczki. W pierwszych cyklach, urządzenie gromadzi dane o charakterystyce cyklu  kobiety, a w następnych cyklach - korzystając ze zgromadzonych informacji -  rozpoznaje i wskazuje dni płodne oraz dni niepłodne. Dlatego też po urodzeniu dziecka, komputer cyklu może być równie dobrze stosowany w celu zapobiegania ciąży (skuteczność 99,36%, czyli na poziomie antykoncepcji hormonalnej) – wystarczy, że poczekasz do pierwszej miesiączki po porodzie.

Jak działa komputer cyklu?

Wystarczy, że codziennie rano, za pomocą specjalnego sensora, który umieszczasz pod językiem, zmierzysz temperaturę. Po około 30 sekundach, komputer przeanalizuje twój cykl i otrzymasz informację o tym, w jakim momencie cyklu się znajdujesz. Kolorowe lampki wskażą ci dni płodne, bądź niepłodne, a także moment owulacji. Ponadto, komputer cyklu określa dni, w których zwiększona jest możliwość poczęcia chłopca lub dziewczynki, ma również możliwość wprowadzenia informacji o współżyciu. O tym czy jesteś w upragnionej ciąży także dowiesz się od swojego komputera cyklu już po 15 dniach od poczęcia jest w stanie zidentyfikować ciążę, a także wskazać datę poczęcia i narodzin.

Polecamy: Przygotowanie do ciąży – poradnik

Źródło: informacja prasowa, www.ladycomp.pl /ah