POLECAMY

Jak zajść w ciążę?

O tym, skąd się biorą dzieci, wiemy od podstawówki. W naszej kulturze niestety od pewnego czasu większy nacisk kładzie się na to, jak uniknąć zajścia w ciążę. Kiedy przychodzi co do czego okazuje się, że zajście w ciążę nie jest takie łatwe. Organizmy kobiety i mężczyzny, które łączą się w akcie współżycia, regulowane są szerokim wachlarzem hormonów, które sprawiają, że okno płodności jest ograniczone.
Jak zajść w ciążę? fot. Fotolia

Usunąć przeszkody na drodze do zajścia w ciążę

By aktywnie starać się o dziecko i zajść w ciążę, powinny zostać spełnione podstawowe wymagania. Należy zaprzestać stosowania wszelkich metod antykoncepcyjnych. Powrót płodności i możliwości utrzymania ciąży po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych trwa nawet kilka miesięcy. Mężczyzna jest ciągle tak samo płodny, choć bardzo częste współżycie może zmniejszać ilość plemników.

Polecamy: Czas na dziecko, czyli kiedy zajść w ciążę?

Czy podczas współżycia w dowolnej chwili może dojść do zapłodnienia?

Oczywiście nie. W ciągu miesięcznego cyklu kobiety występuje średnio około 9 dni, kiedy może ona zajść w ciążę.

Dni płodne można rozpoznać w bardzo prosty sposób. W dniach płodnych śluz z pochwy staje się rozciągliwy i bardziej przejrzysty, podobny do białka jaja kurzego. Śluz szyjkowy, który znajduje się w przedsionku pochwy, można zobaczyć przecierając przedsionek pochwy papierem toaletowym. W dniu maksymalnej płodności śluz jest najgęstszy. Jest to związane z rosnącym stężeniem estrogenu w pierwszej fazie cyklu, prowadzącego do owulacji. Śluz ten działa jak autostrada dla plemników, pomagając im w osiągnięciu komórki jajowej.

Mierząc codziennie podstawową temperaturę ciała (po śnie) można zauważyć owulacyjny skok temperatury. Wzrasta ona przez działanie progesteronu - hormonu uwalnianego z pozostałości po otoczce komórki jajowej, ciałka żółtego.

Po owulacji temperatura ciała kobiety jest o ok. 0,2 stopnia Celsjusza wyższa.

Dodatkowo w okresie płodnym szyjka macicy unosi się i otwiera swój kanał dla plemników w pochwie. Stosując badanie wewnętrzne można szybko nauczyć się, jak tę zmianę rozpoznawać. Objawy płodności występują w tym samym czasie, co daje około 9 dni płodnych w cyklu. W przypadku braku objawów płodności, do zapłodnienia nie dojdzie.

Zobacz też: Jak przygotować organizm do ciąży?

Czas na miłość

Warto by czas starania się o dziecko był wyjątkowy, oparty o jedność i bliskość. Wykorzystajcie te chwile dobrze! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niebawem całą waszą uwagę pochłonie Wasza pociecha.

Nie zapominajmy o podstawach

Bardzo ważna jest rodzina, w której maleństwo będzie mogło harmonicznie się rozwijać. Na grupie 4 milionów Amerykanek udowodniono, że wśród osób niebędących w związkach małżeńskich występuje dużo większe ryzyko porodu przedwczesnego i urodzenia wcześniaka.

Nie zawsze jest łatwo...

Jeśli po roku regularnego współżycia, z poprawnym rozpoznaniem fazy płodnej i współżyciem w tym czasie, nie dojdzie do zapłodnienia, może okazać się, że mamy do czynienia z problemem niepłodności. Należy wówczas udać się na konsultację do lekarza, który zaproponuje właściwą terapię.

Polecamy: Kalkulator dni płodnych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Ja sobie tylko określałam dni płodne afrodytą (tester owulacyjny) i brałam kwas foliowy. Zaszłam w 2 cyklu więc szybciutko :)