Jak zajść w ciążę fot. Adobe Stock

Jak zajść w ciążę - sposoby na płodność

Myślisz, że wiesz jak zajść w ciążę, ale starania nie przynoszą rezultatu: możesz stosować zatem dietę, suplementację, ale lekarze są zgodni: ważne jest wsłuchanie się w organizm i bezstresowe współżycie. Warto zrobić też badania narządów płciowych.
/ 29.01.2020 07:44
Jak zajść w ciążę fot. Adobe Stock

Każdy wie, jaką drogą dochodzi do zapłodnienia, ale nie każdy ma świadomość, dlaczego do ciąży nie dochodzi. Jak zajść w ciążę - podpowiada lekarz, dr Ewa Prokop.

Jak zajść w ciążę - koniec antykoncepcji

W teorii w chwili odstawienia tabletek antykoncepcyjnych kobieta jest płodna i istnieje szansa na poczęcie dziecka. W praktyce - ponad 50% kobiet może mieć problem, by zajść w ciążę w kolejnym cyklu, część z nich - jeśli już zajdzie w upragnioną ciążę - boryka się z krwawieniami, plamieniami i silnymi bólami podbrzusza w ciąży. Często przepisywana jest luteina na jej podtrzymanie.

By aktywnie starać się o dziecko i zajść w ciążę, powinny zostać spełnione podstawowe wymagania. Należy zaprzestać stosowania wszelkich metod antykoncepcyjnych, najlepiej na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem

Powrót płodności i możliwości utrzymania ciąży po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych trwa nawet kilka miesięcy. Mężczyzna jest ciągle tak samo płodny, choć bardzo częste współżycie może zmniejszać ilość plemników - tłumaczy dr Ewa Prokop.

Jak zajść w ciążę - monitoruj owulację

W ciągu miesięcznego cyklu kobiety występuje średnio około 9 dni, kiedy może ona zajść w ciążę. Objawy dni płodnych są charakterystyczne i należy pamiętać o tym, że mowa o oknie płodowym, w którym są najwyższe szanse na zapłodnienie, a nie że jest to pewnik. 

W dniach płodnych śluz z pochwy staje się rozciągliwy i bardziej przejrzysty, podobny do białka jaja kurzego. Śluz szyjkowy, który znajduje się w przedsionku pochwy, można zobaczyć przecierając przedsionek pochwy papierem toaletowym. W dniu maksymalnej płodności śluz jest najgęstszy. Jest to związane z rosnącym stężeniem estrogenu w pierwszej fazie cyklu, prowadzącego do owulacji. Śluz ten działa jak autostrada dla plemników, pomagając im w osiągnięciu komórki jajowej.

Mierz podstawową temperaturę ciała (po śnie) można zauważyć owulacyjny skok temperatury. Wzrasta ona przez działanie progesteronu - hormonu uwalnianego z pozostałości po otoczce komórki jajowej, ciałka żółtego. Po owulacji temperatura ciała kobiety jest o ok. 0,2 stopnia Celsjusza wyższa.
- tłumaczy dr Ewa Prokop.

Często nie wiemy kiedy te dni płodne są, (przy okazji warto dodać, że testu owulacyjne są niedokładne u około 25-50% kobiet, bo bazują one na stężeniu hormonu LH w moczu, a to stężenie z wielu względów może być bardzo różne u różnych kobiet).

Ponadto robiąc test owulacyjny kobieta czeka na wynik, stresuje się, poziom kortyzolu skacze do góry, a w efekcie... owulacja się przesuwa, para jest zmęczona współżyciem pod presją czasu i... koło się zamyka. To nie sprzyja płodności.

Jak zajść w ciążę - jak współżyć

Skoro już mowa o współżyciu - seks wydaje się najprostszą drogą do zapłodnienia - to mit, że wystarczy współżyć bez antykoncepcji, by zajść w ciążę. W rzeczywistości uprawianie seksu w celu prokreacyjnym jest skomplikowany - zbyt częsty obniża płodność mężczyzny. Cykl rozwoju plemnika to właśnie 72 godziny. Nie tylko kobieta musi być płodna, lecz mężczyzna też. 

Przytulanie po współżyciu sprzyja zajściu w ciążę

Jak zajść w ciążę? Okazuje się, że miłość fizyczna jest na równi z miłością duchową: pamiętaj, by seks nie był mechaniczny, zadaniowy: nie muszą palić się świece i nie trzeba co drugi dzień serwować ostryg i czekoladowego fondue na kolację.

Kiedy się przytulamy, dostarczamy mózgowi informację o komforcie i zadowalającej bliskości fizycznej. Wydzielają się hormony szczęścia (endorfiny, serotonina, dopamina) i to sprzyja zajściu w ciążę.

Organizm ludzki potrzebuje pozytywnych doświadczeń by stwierdzić, że chce podjąć się wyzwania ciąży. Daj szansę plemnikom zadziałać - po współżyciu przez kwadrans czule się przytulajcie - nie zapominaj o tym!

Pozycja seksualna a zajście w ciąży

Nie ma medycznych wskazań, która pozycja seksualna jest skuteczniejsza w zajściu w ciążę, a która zmniejsza szanse na poczęcie. Plemniki są wolne od grawitacji, kiedy znajdują się w organizmie kobiety. 

Zalecane są pozycje klasyczne i zwłaszcza takie, które największym stopniu dają kobiecie poczucie satysfakcji, komfortu oraz orgazm. Ten ostatni nie jest niezbędnym elementem współżycia, ale znacząco podnosi prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Zawsze warto w trakcie stosunku dbać o obopólną przyjemność.

Dieta i suplementacja na zajście w ciążę?

Gdy staracie się o dziecko nie bez znaczenia jest styl życia i sposób odżywiania. Organizm mężczyzny musi mieć siłę, by produkować silne plemniki, a organizm kobiety - by utrzymać ciążę. Co powinniście jeść?

  • Zielone warzywa liściaste, np. szpinak czy brokuły mogą poprawić kobiecą owulację, są bogate w przeciwutleniacze, żelazo, kwas foliowy. Zmniejszają ryzyko zachorowania na anemię i zapobiec wadom wrodzonym u rozwijającego się dziecka.  
  • Jaja. To bogactwo aminokwasów, które przyczyniają się nie tylko do zwiększenia płodności, ale także do powstawania komórek jajowych w organizmie kobiety.  
  • Migdały, orzechy włoskie, pistacje. Zawierają głównie tłuszcze jednonienasycone, które są niezbędne, aby utrzymać w ryzach poziom insuliny, a to zwiększa szanse na zajście w ciążę. Suszone owoce i orzechy są również bogate w witaminę E. Można jeść je jako przekąski lub dodać do sałatki.
  • Banany. Są źródłem witaminy B6, a te są niezbędne do wytwarzania hormonów płciowych. Może pomóc w uzyskaniu regularnych miesiączek, a także wspomóc produkcję komórek jajowych.
  • Ryby. Zawierają kwasy Omega-3, ale unikaj tych, które zawierają dużo rtęci, np. rekina czy miecznika.
  • Czerwone mięso. Jest doskonałym źródłem żelaza i witaminy B12, które zapobiegają anemii. Zmniejsza ryzyko niepłodności i odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek. Jest to również ważne dla rozwoju układu nerwowego.

Gdy nie można zajść w ciążę

Starania o ciążę mogą przyczynić się poważnych problemów w związku i nawet jego rozpadu. Zdarza się, że zmiana partnera lub partnerki sprawia, że nagle dochodzi do zapłodnienia - można zatem myśleć, że ciąża zaczyna się... w głowie. Możliwe, że konieczna jest terapia dla par, a z medycznego punktu widzenia - szukanie przyczyny zdrowotnej.

Jeśli po roku regularnego współżycia, z poprawnym rozpoznaniem fazy płodnej i współżyciem w tym czasie, nie dojdzie do zapłodnienia, może okazać się, że mamy do czynienia z problemem niepłodności. Należy wówczas udać się na konsultację do lekarza, który zaproponuje właściwą terapię. - mówi dr Ewa Prokop.

Artykuł powstał na podstawie tekstu dr Ewy Prokop. Pierwotnie został opublikowany 17.01.2012.

Polecamy artykuły o ciąży: Czas na dziecko, czyli kiedy zajść w ciążę?Jak przygotować organizm do ciąży?