Jak wygląda etap stymulacji jajników do in vitro?

Stymulacja jajników rozpoczyna procedurę in vitro. W zależności od wyników badań pacjentki oraz jej stanu klinicznego dobierany jest odpowiedni protokół stymulacyjny. Sprawdź jak przebiega cały etap stymulacji!
/ 07.08.2012 12:18

Stymulacja jajników do in vitro - krok po kroku

Stymulacja jajników do IVF polega na podaniu leków (gonadotropin) w formie zastrzyków. Celem jest uzyskanie większej niż w cyklu naturalnym ilości komórek jajowych, które po zapłodnieniu rozwijają się w prawidłowe zarodki.

Przygotowanie do stymulacji jajników często jest poprzedzane podaniem tabletek antykoncepcyjnych, oczywiście nie w celu antykoncepcyjnym. Taka antykoncepcja chroni przed powstaniem torbieli czynnościowych, które mogą zdarzyć się w cyklu naturalnym oraz powoduje lepszą odpowiedź na leki stymulujące.

Do wyboru mamy kilka protokołów stymulacyjnych: protokół długi, protokół krótki oraz protokół krótki antagonistyczny. Protokół stymulacyjny dobiera się indywidualnie dla danej pacjentki po uzyskaniu niezbędnych wyników badań oraz w zależności od stanu klinicznego.

Cała procedura IVF zawiera się w 1 cyklu. Wraz z rozpoczęciem miesiączki pacjentka zaczyna stymulację hormonalną. W zależności od dobranego protokołu stymulacyjnego wykonuje się codziennie 1 lub 2 zastrzyki śródskórne. Czas stymulacji to przeciętnie 10 do 12 dni. Po tym okresie podawany jest zastrzyk kończący stymulację, a powodujący zakończenie dojrzewania komórek jajowych. 2 dni później wykonywana jest punkcja, a po kolejnych 2-3 dnia do jamy macicy podawane są zarodki.

Polecamy: Niezbędne badania do zabiegu in vitro

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)