POLECAMY

Jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności?

Nawet 20% Polaków w wieku rozrodczym wymaga specjalistycznego leczenia niepłodności. W Polsce średnia skuteczność zapłodnienia in vitro wynosi 37,3%. To dużo czy mało? Jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności?

klinika leczenia niepłodności

fot. Fotolia

Skuteczność leczenia to najważniejsze kryterium wyboru kliniki niepłodności, którym kieruje się para długo starająca się o dziecko. W Polsce średnia efektywność zapłodnień in vitro wynosi 35,2 proc. na cykl leczenia, ale są kliniki, które mają lepsze rezultaty. Jak to robią i gdzie je znaleźć?

70 klinik leczenia niepłodności w Polsce

Niepłodność to dziś poważny problem społeczny i demograficzny. Szacuje się, że w Polsce dotyczy około 20 proc. osób w wieku rozrodczym, czyli mniej więcej 1,5 mln par. 60 proc. z nich wymaga specjalistycznego leczenia. Naprzeciw problemom niepłodnych par wychodzą specjalistyczne kliniki leczenia niepłodności. W Polsce działa ich obecnie ok. siedemdziesięciu, co może się wydawać korzystne dla pacjentów, którzy nie muszą dojeżdżać setek kilometrów na leczenie. Jednak decydując się na którąś z nich, warto wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację, ale też sprawdzić jej skuteczność.

Wyniki badań Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE 2010) pokazują, że w Polsce średnia skuteczność zapłodnienia in vitro wynosi 37,3 proc. Na kolejnych miejscach są Hiszpania (33,8 proc.) i Wielka Brytania (30,9 proc.), dalej Niemcy (27,9 proc.) i Włochy (24,1 proc).

"Na tle Europy, gdzie średnia skuteczność wynosi 33,2 proc. polskie kliniki wypadają bardzo dobrze. W InviMed po pierwszym in vitro w ciążę zachodzi aż 43 proc. pacjentek" – mówi lek. med. Rober Gizler, specjalista ginekolog-położnik i konsultant ds. jakości medycznej klinik InviMed. – "Obliczamy to zestawiając wyniki kliniczne ze wszystkich cykli leczenia różnymi technikami in vitro: IVF, ICSI oraz IMSI" – dodaje Robert Gizler z InviMed. Dane dotyczą kobiet ze wszystkich grup wiekowych i można je potwierdzić w raportach ESHRE.

Najwyższą skuteczność in vitro osiąga się u kobiet do 35. roku życia. Ich szansa na urodzenie dziecka w sześciu cyklach in vitro przekracza 80 proc. Powyżej tego wieku zauważalny jest naturalny spadek płodności. W grupie 38-40-latek w wyniku zapłodnienia in vitro, po 6 pełnych cyklach in vitro, dziecko urodzi od 50 proc. do 65 proc. z  nich.

Zobacz także: Jak radzić sobie ze stresem spowodowanym niepłodnością?

Od czego zależy skuteczność kliniki w leczeniu niepłodności?

Skuteczność kliniki zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

  • doświadczenia zespołu lekarzy i embriologów,
  • metod i technologii wykorzystywanych w diagnostyce i leczeniu.

(...) Decydując się na konkretną klinikę warto sprawdzić, czy procedury przeprowadzane są z zachowaniem najwyższego stopnia bezpieczeństwa. Identyfikacja pacjentów i pobranego od nich materiału biologicznego do wszystkich zabiegów powinna odbywać się na każdym etapie leczenia.

Skuteczność leczenia in vitro

Skuteczność in vitro

Źródło: Raport EIM ESHRE 2010 r. Skuteczność leczenia InviMed obliczona została na podstawie zestawienia zawierającego wyniki kliniczne ze wszystkich cykli leczenia: IVF, ICSI oraz IMSI. Przedstawione dane dotyczą kobiet ze wszystkich grup wiekowych.

Źródło: Materiały prasowe InviMed

Zobacz także: Tuż przed 50. urodziła dwójkę dzieci. Dzięki in vitro!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Zgodzę się, że wybór kliniki jest bardzo ważny. To w końcu z tymi lekarzami dzielimy się naszymi troskami i zmartwieniami. Płaczemy przy nich i się cieszymy. Moim zdaniem nie ma co męczyć się w klinikach tylko ważne by szukać tej odpowiedniej. My po wielu miesiącach poszukiwań trafiliśmy do invimedu i tam zostaliśmy.Przed nami zabiegi, próby, badania, ale wiemy że się uda!
/rok temu
Zgodzę się, że wybór kliniki jest bardzo ważny. To w końcu z tymi lekarzami dzielimy się naszymi troskami i zmartwieniami. Płaczemy przy nich i się cieszymy. Moim zdaniem nie ma co męczyć się w klinikach tylko ważne by szukać tej odpowiedniej. My po wielu miesiącach poszukiwań trafiliśmy do invimedu i tam zostaliśmy.Przed nami zabiegi, próby, badania, ale wiemy że się uda!