Jak walczyć z przebarwieniami skóry w ciąży?

Jak walczyć z przebarwieniami skóry w ciąży?

Przebarwienia skóry podczas ciąży występują średnio u co drugiej ciężarnej. Nie są one niebezpieczne, jednak rzucają się w oczy i wyglądają nieestetycznie. Podpowiadamy, jak im zapobiegać.
/ 05.01.2011 13:36
Jak walczyć z przebarwieniami skóry w ciąży?

Czemu w czasie ciąży pojawiają się przebarwienia skóry?

Przebarwienia powstają wtedy, gdy skóra produkuje nadmiar barwnika – melaniny. W czasie ciąży odpowiadają za to zmiany hormonalne. Zwiększona ilość estrogenów pobudza pracę melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik. Przebarwienia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, są uważane jedynie za defekt kosmetyczny. Powstają przede wszystkim w tych miejscach, które narażone są na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia powstałe podczas ciąży zwykle zanikają samoistnie do kilku miesięcy po porodzie.

Czym jest ostuda?

Ostuda jest to typowa dla ciąży zmiana barwnikowa skóry. Jest ona szczególnie znienawidzona przez kobiety, gdyż pojawia się na twarzy, głównie w okolicach nosa i policzków, czasem czoła i górnej wargi. Ma kształt porównywany do motyla, zwykle jest symetryczna i dobrze odgraniczona. Ostuda pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Najpierw obserwowane są brązowe plamy, które szybko rozprzestrzeniają się na twarzy. Zmiany nasilają się po ekspozycji na słońce.

Czytaj też: Wymioty w ciąży

Jak zapobiegać przebarwieniom?

  • Staraj się nie przebywać na słońcu w godzinach południowych, kiedy jesteś narażona na największe promieniowanie. Ze spacerów korzystaj do godziny 11 lub po godzinie 15.00.
  • Stosuj krem z filtrem UV. Faktor SPF powinien wynosić, w zależności od pory roku, od 15 do 30. Aby krem zadziałał, należy użyć go co najmniej pół godziny przed wyjściem z domu. Pamiętaj, że nakładanie kremu powinno się powtarzać co kilka godzin. Jeśli pracujesz w miejscu, gdzie do oświetlenia zastosowane są lampy jarzeniowe, używaj kremu również w pracy.
  • Latem noś kapelusz lub czapkę z daszkiem, które ochronią twarz przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.
  • Nie używaj go pielęgnacji skóry kremów zawierających substancje zapachowe. Mogą one powodować reakcje alergiczne, które zwiększają ryzyko powstania przebarwień.

Polecamy: Dieta ciążowa

Jak usunąć przebarwienia skóry w ciąży?

Podczas ciąży nie wolno wykonywać żadnych zabiegów mających na celu wybielenie skóry i usunięcie przebarwień. Najlepiej walkę z przebarwieniami rozpocząć już po połogu, kiedy organizm wróci do równowagi hormonalnej.

Początkowo warto spróbować preparatów wybielających dostępnych w drogeriach i aptekach. Występują one w formie kremów i peelingów. Niektóre z nich nakłada się całą skórę, natomiast, inne, mocniejsze, stosuje się jedynie na miejsca o zmienionej pigmentacji. W przypadku przebarwień powstałych w ciąży, domowa kuracja zwykle jest wystarczająca. Czasem, jeśli plamy nie znikają, konieczna jest wizyta u dermatologa i poddanie się zabiegom rozjaśniającym przebarwione miejsca.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.11.2012 09:44
Zawsze też można skorzystać z zabiegów jak chociażby takie http://cec-efekt.pl/pl/Oferta/CIAZA-Piekna-mama Przygotowane specjalnie z myślą dla kobiet w ciąży.