Jak ćwiczyć w ciąży?

Jak się odżywiać w drugim tymestrze ciąży?

II trymestr rozpoczyna się od IV miesiąca ciąży. Rosnący maluch w twoim brzuchu potrzebuje coraz większej ilości składników odżywczych. Wzrasta również zapotrzebowanie kaloryczne - wynosi ono 3000 kalorii dziennie. Jak się odżywiać w drugim trymestrze ciąży, aby sobie i dziecku dostarczyć niezbędne witaminy i składniki.
/ 17.08.2010 09:59
Jak ćwiczyć w ciąży?

Wzrost liczby kalorii nie oznacza jednak, że będziesz tyć na potęgę. Wszystko zależy od twojego rozsądku i dobrze ułożonej, zbilansowanej diety. Unikaj słodyczy i tłustego jedzenia, które niepotrzebnie obciąży twój żołądek.

Polecamy: Co wspólnego ma witamina D ze zdrową ciążą?

Pij dużo wody – co najmniej 2 litry dziennie. W czasie upałów zwiększ dawkę o około 5 szklanek. Nawodnienie organizmu jest odpowiedzialne za lepsze ukrwienie łożyska, które zapewnia dziecku prawidłowe odżywianie.

Pij również ziołowe herbatki, świeże soki warzywno-owocowe i zupy. Ogranicz picie kawy i herbaty powodujące częste oddawanie moczu oraz zrezygnuj z napojów gazowanych, które działają wzdymająco.

Kategorycznie zrezygnuj z picia alkoholu!

Jedz dużo produktów bogatych w węglowodany przyswajalne, np. produkty zbożowe, warzywa i owoce. Dostarczają Tobie energii, która jest niezbędna maluchowi do wzrostu. Drugim źródłem energii są tłuszcze, biorą udział w tworzeniu tkanki nerwowej płodu i pomagają przyswajać witaminę A i E. Wybieraj tłuszcze roślinne zawarte w słoneczniku, oliwkach, orzechach, soi, kukurydzy. Uważaj jednak na ich kaloryczność tak więc dawkuj je w ograniczonej ilości.

Polecamy: Odżywianie - fakty mity

Główne zasady rządzące dietą w II trymestrze ciąży:

  • Nawadniaj organizm wodą niegazowaną, świeżymi sokami i ziołowymi herbatkami.
  • Jedz mało i często, unikniesz zgagi.
  • Unikaj produktów wzdymających i ciężkostrawnych np. groch, fasola, kapusta i produkty smażone.
  • Uzupełniaj swoją dietę o warzywa i owoce, są one bogatym źródłem witamin i minerałów. Wzmocnią układ odpornościowy i uszczelnią naczynia.
  • Nie zapominaj o tłuszczach roślinnych, dodawaj je np. w postaci oleju i oliwy do sałatek.
  • Spożywaj produkty dostarczające dużo energii, jedz pełnoziarniste pieczywo, brązowy makaron i ryż.
  • Wzbogać swoją dietę wprowadzając do menu ryby morskie.
  • Dostarczaj organizmowi dużo wapnia, białka i żelaza, pijąc mleko, jedząc chude mięso i rośliny strączkowe. Zapotrzebowanie na białko w II trymestrze wzrasta o 33%, jeżeli będziesz miała za mało tego składnika budulcowego, to maleństwo wykorzysta Twój zapas co odbije się złą kondycją Twoich zębów.
  • Zrezygnuj z produktów zawierających puste kalorie, np. słodycze, produkty smażone i fast foody.

Uelastycznij swoją skórę poprzez jedzenie produktów zawierających witaminę B – pełnoziarniste pieczywo, witaminę E – papryka, beta karoten-marchewka. Stan swojej skóry dodatkowo wzmacniaj smarując się specjalnym preparatami przeciw rozstępom dla kobiet ciężarnych.

Zobacz także: Witaminy - źródło zdrowia mamy i dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/12.09.2017 12:20
W drugim trymestrze to już koniecznie trzeba dietę wzbogacić o suplement zawierający magnez i wit D, a to już mamy w odpowiednich ilościach w folik mama 3/4
/02.06.2017 13:16
Zgadzam się nadmierna ilość witamin może zaszkodzić zwłaszcza witaminy A, sam folik mama wystarczy. Trzeba chronić dziecko od wad i róznych niedorozwojów przyjmując ten suplemnet
/16.05.2017 13:43
W pierwszych miesiącach a dokładnie w I trymestrze warto brać folik mama 1 z jodem i DHA, a potem w 2 i 3 folik mama 2/3 . Będziemy pewniejsze, ze dziecko urodzi się zdrowe
POKAŻ KOMENTARZE (2)