POLECAMY

Jak rozwija się dziecko w trzecim trymestrze ciąży?

W trzecim trymestrze płód odbiera już bodźce, ma ukształtowany mózg i układa się głową w dół (w ramach przygotowania do porodu). Jak rozwija się dziecko w siódmym, ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży? Do czego służą wody płodowe?

płód

fot. Fotolia

Rozwój mózgu u płodu

Ostatni trymestr ciąży to udoskonalanie małego organizmu i przygotowywanie go do spotkania z nową rzeczywistością. Masa ciała dziecka zwiększa się trzykrotnie, zbliżając się do wagi noworodka, a miejsca w macicy jest coraz mniej.

W trzydziestym tygodniu ciąży mózg dziecka kształtuje się do ostatecznego, pofałdowanego wyglądu. Pojawiają się także, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przez całe życie, połączenia pomiędzy neuronami.

Dziecko potrafi wykonywać skomplikowane operacje odbierania bodźców wszystkimi zmysłami, następnie przetwarza je i wykorzystuje. Lubi też więcej pospać. To dobrze, ponieważ mama jest coraz bardziej zmęczona, ma widoczne rozstępy, bóle pleców, opuchnięte nogi.

Do czego służą wody płodowe?

Dziecko w tym okresie przygotowuje się intensywnie do przyjścia na świat. Ćwiczy połykanie, oddychanie, kopanie i ssanie. Skóra staje się matowa i nic już przez nią nie widać. Mimo że dziecko jest już sporych rozmiarów, nie zwiększa się objętość wód płodowych – swoistego amortyzatora, przez co ruchy dziecka są bardziej odczuwalne.

Rola płynu owodniowego w czasie całej ciąży była bardzo istotna. Oprócz środowiska dla rozwijającego się płodu płyn pełnił funkcję ochronną przed infekcją. Utrzymywał odpowiednią temperaturę ciała, analizował informację o rozwoju dziecka. Płyny ustrojowe matki i dziecka nieustannie się mieszają, warunkując środowisko płynu owodniowego. Znaczne zmiany w objętości płynu owodniowego związane są z zaburzeniami rozwoju płodu lub chorobami matki. Rozpoznaje się wtedy wielowodzie – nadmiar płynu owodniowego i małowodzie – zmniejszenie objętości płynu owodniowego.

Przyszła mama przekazuje dziecku przeciwciała, a ono tworzy własny układ odpornościowy, niezbędny do walki z infekcjami w niebezpiecznym, nowym świecie. I to nie tylko w pierwszych dniach życia pozapłodowego, lecz także w przedszkolu, szkole i na studiach.

Głowa w dół

Głowa dziecka staje się coraz cięższa, przybywa w niej komórek nerwowych. Dziecko na ogół układa się głową w dół, przygotowując się w ten sposób do porodu. Nadchodzi bowiem nieunikniony czas na przejście kanału rodnego i pierwszy oddech już poza brzuchem mamy.

Na szczęście czaszka jest miękka, przez co łatwiej będzie się przecisnąć przez szyjkę macicy, która też przygotowuje się na ten moment przez skracanie i rozwieranie. Mama odczuwa próbne skurcze Braxtona-Hicksa, rozpoczynające się od odczucia mrowienia w górnej części macicy, przesuwające się w dół aż do twardnienia i napinania macicy.

Zobacz też: Jak rozwija się dziecko w pierwszym trymestrze ciąży?

Dziewiąty miesiąc ciąży

Nadchodzi długo oczekiwany dziewiąty miesiąc. Dziecko prowadzi nadal intensywny trening, mimo którego i tak przybiera na wadze. Kiedy wszyscy je zobaczą, będzie miało fałdki pod bródką i krągłości tam, gdzie trzeba.

Organizm dziecka wytwarza więcej surfaktantu – specjalnej substancji zapobiegającej sklejaniu się pęcherzyków płucnych.

Układy wewnętrzne są już w pełni wykształcone. Dziecko pozbywa się owłosienia płodowego i chroniącej go mazi płodowej. Masa zarodka sprzed dziewięciu miesięcy powiększyła się osiemsetkrotnie, a długość – pięćdziesięciokrotnie.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu następuje przerwa we wzroście i dziecko wykazuje pełną gotowość na spotkanie z rodzicami. Nie przestaje tylko rozwijać się mózg – dla niego to dopiero początek wielkiego wzrostu, który będzie się dokonywał przez kolejne lata życia. Proces mielinizacji aksonów przyspieszający szybkość przewodnictwa potrwa jeszcze wiele lat.

Oznacza to, że w okresie prenatalnym nie zostaje ukończony proces powstawania osłonki mielinowej wokół włókien nerwowych, niezbędny do prawidłowego przepływu informacji w układzie nerwowym.

Zobacz też: Kalendarz badań w ciąży do wydrukowania

Fragment pochodzi z książkiDziecko o specjalnych potrzebach w kręgu interdyscyplinarnej terapii” autorstwa D. Kohut (Impuls 2013). Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)