Pragnienie zajścia w ciążę/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak przygotować się do ciąży?

Marzysz o tym, by zostać mamą? Zastanawiasz się nad imieniem, a w wolnych chwilach już kompletujesz w głowie wyprawkę? Pamiętaj, że planowanie ciąży powinnaś rozpocząć wizytą u ginekologa, który doradzi, jak przygotować swój organizm na ten wyjątkowy czas.
/ 23.10.2017 16:00
Pragnienie zajścia w ciążę/fot. Fotolia fot. Fotolia

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla ciała kobiety. Dlatego gdy podejmiemy decyzję o tym, że chcemy powiększyć rodzinę, powinniśmy wprowadzić w swoje życie pewne zmiany.

Odstawienie antykoncepcji i wizyta u ginekologa

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o staraniach o dziecko jest oczywiście odstawienie środków antykoncepcyjnych. Dzięki temu organizm wróci do naturalnej równowagi hormonalnej. Już wtedy powinnaś wybrać lekarza prowadzącego ciążę i około trzy do sześciu miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę udać się na tak zwaną wizytę prekoncepcyjną. Podczas niej ginekolog przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Możesz spodziewać się pytań o to czy planowana ciąża jest pierwszą, czy już kolejną, a w tym drugim przypadku – czy podczas poprzednich zdarzały się komplikacje. – Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, jakie pacjentka stosowała metody antykoncepcji, czy choruje na choroby przewlekłe, czy przyjmuje leki oraz czy stosuje jakiekolwiek używki – mówi ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare – Centrum Badań Prenatalnych.– Ważne jest także, by podczas tego spotkania opowiedzieć o przebytych operacjach, w szczególności tych w obrębie jamy brzusznej, a także wadach wrodzonych oraz poinformować o ewentualnych wcześniejszych problemach z zajściem w ciążę lub leczeniu niepłodności – dodaje.

Polecamy: Jak zajść w ciążę po leczeniu onkologicznym?

Konieczne badania przed ciążą

Poza wywiadem podczas wizyty prekoncepcyjnej przeprowadza się także badanie wziernikowe oraz pobiera wymaz z szyjki macicy do oceny cytologicznej. To pozwala na zbadanie narządów rodnych, a także wykrycie ewentualnych przewlekłych stanów zapalnych, nadżerek czy polipów. W zależności od rodzaju wykrytej infekcji czy wady stosuje się odpowiednie leczenie lub obejmuje pacjentkę bardziej specjalistyczną ochroną. – Obowiązkowy element badań przedprenatalnych powinno stanowić badanie USG. Wykonać je należy także minimum dwa-trzy razy w trakcie trwania ciąży – podkreśla dr n. med. Rafał Kocyłowski. USG pozwala ocenić budowę kobiecych narządów rodnych, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby skutkować trudnościami z zajściem w ciążę, a w przyszłości nawet ryzykiem poronienia.

Na podstawie wcześniejszych działań ginekolog podejmuje decyzję o przeprowadzeniu badań dodatkowych. – Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, badanie CRP służące wykryciu ewentualnych stanów zapalnych, badania tarczycy, wątroby oraz nerek – wyjaśnia dr n. med. Rafał Kocyłowski. Jeśli kobieta zgłasza częste infekcje dróg rodnych, przeprowadza się dodatkowo badanie ogólne moczu. Z kolei w przypadku problemów z kamieniami czy piaskiem w nerkach – kieruje się ją na konsultacje oraz USG jamy brzusznej i nerek.

Planując dziecko warto wybrać się na wizytę do lekarza rodzinnego, by przebadać się pod kątem ewentualnych chorób ogólnoustrojowych czy wad serca – radzi dr n. med. Rafał Kocyłowski. – Zwykle sprawdza się też, czy pacjentka chorowała na przykład na żółtaczkę, kiłę, toksoplazmozę, cytomegalię czy wirusowe zapalenie wątroby – dodaje. Jeśli leczysz się na przewlekłą chorobę, powinnaś poinformować specjalistę prowadzącego leczenie o tym, że starasz się o dziecko. Dzięki temu będzie on mógł dobrać takie leki, które będą jak najmniej uciążliwe dla ciąży, a podobnie skuteczne.

Polecamy: Jak zajść w ciążę?

Ważne szczepienia

Podczas ciąży odporność przyszłej mamy jest obniżona, przez co łatwiej o infekcję. Dlatego warto zaszczepić się przeciwko grypie, która uchroni nas przed chorobą i groźnymi powikłaniami. Specjalną szczepionkę dobrze także przyjąć jeśli wcześniej nie chorowałaś na różyczkę. Choroba ta podczas ciąży mogłaby spowodować u maluszka uszkodzenie słuchu, wzroku, a nawet wady rozwojowe. Lekarze radzą, by zaszczepić się również przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Ta szczepionka ochroni zarówno przed zakażeniem w trakcie ciąży, jak i podczas samego porodu. Wyjątkowo niebezpieczne dla przyszłej mamy jest także kleszczowe zapalenie opon mózgowych. – Często lekceważy się zagrożenia, jakie ta dolegliwość oraz wywołane przez nią powikłania mogą nieść dla ciąży. Dlatego warto jeszcze przed zapłodnieniem zaszczepić się przeciwko tej chorobie – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju szczepionki, a w szczególności te wykonane w oparciu o żywe mikroorganizmy powinno się przyjąć najpóźniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem.

Polecamy: Ciąża - kiedy do ginekologa?

Zdrowy tryb życia

W czasie gdy staramy się o dziecko, lepiej unikać alkoholu i papierosów. Zawarte w tych używkach składniki wnikają we wszystkie komórki, także komórki jajowe i przez to mogą zaburzać cykl miesięczny. Przed zajściem w ciążę warto zadbać o kondycję, a przede wszystkim wzmocnić mięśnie kręgosłupa – już wkrótce będą one musiały radzić sobie ze sporym obciążeniem w postaci ciążowego brzuszka. Dodatkowo silniejsze mięśnie ułatwią w przyszłości sam poród. Starania o potomka to także dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych i zadbanie o odpowiednią masę ciała. – Nieprawidłowa waga może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, a w konsekwencji problemów z owulacją i utrudniać zajście w ciążę – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Warto więc zatroszczyć się o to, by jeść regularnie i uwzględniać w jadłospisie owoce i warzywa. Nie zapominajmy o szpinaku, brokułach, brukselce i grochu oraz o produktach pełnoziarnistych, które są naturalnym źródłem kwasu foliowego.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications/ (dr)

Zobacz także: Do jakiego wieku można zajść w ciążę?