Pragnienie zajścia w ciążę/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak przygotować się do ciąży?

Marzysz o tym, by zostać mamą? Zastanawiasz się nad imieniem, a w wolnych chwilach już kompletujesz w głowie wyprawkę? Pamiętaj, że planowanie ciąży powinnaś rozpocząć wizytą u ginekologa, który doradzi, jak przygotować swój organizm na ten wyjątkowy czas.
/ 23.10.2017 16:00
Pragnienie zajścia w ciążę/fot. Fotolia fot. Fotolia

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla ciała kobiety. Dlatego gdy podejmiemy decyzję o tym, że chcemy powiększyć rodzinę, powinniśmy wprowadzić w swoje życie pewne zmiany.

Odstawienie antykoncepcji i wizyta u ginekologa

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o staraniach o dziecko jest oczywiście odstawienie środków antykoncepcyjnych. Dzięki temu organizm wróci do naturalnej równowagi hormonalnej. Już wtedy powinnaś wybrać lekarza prowadzącego ciążę i około trzy do sześciu miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę udać się na tak zwaną wizytę prekoncepcyjną. Podczas niej ginekolog przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Możesz spodziewać się pytań o to czy planowana ciąża jest pierwszą, czy już kolejną, a w tym drugim przypadku – czy podczas poprzednich zdarzały się komplikacje. – Lekarz będzie chciał dowiedzieć się, jakie pacjentka stosowała metody antykoncepcji, czy choruje na choroby przewlekłe, czy przyjmuje leki oraz czy stosuje jakiekolwiek używki – mówi ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare – Centrum Badań Prenatalnych.– Ważne jest także, by podczas tego spotkania opowiedzieć o przebytych operacjach, w szczególności tych w obrębie jamy brzusznej, a także wadach wrodzonych oraz poinformować o ewentualnych wcześniejszych problemach z zajściem w ciążę lub leczeniu niepłodności – dodaje.

Polecamy: Jak zajść w ciążę po leczeniu onkologicznym?

Konieczne badania przed ciążą

Poza wywiadem podczas wizyty prekoncepcyjnej przeprowadza się także badanie wziernikowe oraz pobiera wymaz z szyjki macicy do oceny cytologicznej. To pozwala na zbadanie narządów rodnych, a także wykrycie ewentualnych przewlekłych stanów zapalnych, nadżerek czy polipów. W zależności od rodzaju wykrytej infekcji czy wady stosuje się odpowiednie leczenie lub obejmuje pacjentkę bardziej specjalistyczną ochroną. – Obowiązkowy element badań przedprenatalnych powinno stanowić badanie USG. Wykonać je należy także minimum dwa-trzy razy w trakcie trwania ciąży – podkreśla dr n. med. Rafał Kocyłowski. USG pozwala ocenić budowę kobiecych narządów rodnych, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby skutkować trudnościami z zajściem w ciążę, a w przyszłości nawet ryzykiem poronienia.

Na podstawie wcześniejszych działań ginekolog podejmuje decyzję o przeprowadzeniu badań dodatkowych. – Najczęściej wykonuje się morfologię krwi, badanie CRP służące wykryciu ewentualnych stanów zapalnych, badania tarczycy, wątroby oraz nerek – wyjaśnia dr n. med. Rafał Kocyłowski. Jeśli kobieta zgłasza częste infekcje dróg rodnych, przeprowadza się dodatkowo badanie ogólne moczu. Z kolei w przypadku problemów z kamieniami czy piaskiem w nerkach – kieruje się ją na konsultacje oraz USG jamy brzusznej i nerek.

Planując dziecko warto wybrać się na wizytę do lekarza rodzinnego, by przebadać się pod kątem ewentualnych chorób ogólnoustrojowych czy wad serca – radzi dr n. med. Rafał Kocyłowski. – Zwykle sprawdza się też, czy pacjentka chorowała na przykład na żółtaczkę, kiłę, toksoplazmozę, cytomegalię czy wirusowe zapalenie wątroby – dodaje. Jeśli leczysz się na przewlekłą chorobę, powinnaś poinformować specjalistę prowadzącego leczenie o tym, że starasz się o dziecko. Dzięki temu będzie on mógł dobrać takie leki, które będą jak najmniej uciążliwe dla ciąży, a podobnie skuteczne.

Polecamy: Jak zajść w ciążę?

Ważne szczepienia

Podczas ciąży odporność przyszłej mamy jest obniżona, przez co łatwiej o infekcję. Dlatego warto zaszczepić się przeciwko grypie, która uchroni nas przed chorobą i groźnymi powikłaniami. Specjalną szczepionkę dobrze także przyjąć jeśli wcześniej nie chorowałaś na różyczkę. Choroba ta podczas ciąży mogłaby spowodować u maluszka uszkodzenie słuchu, wzroku, a nawet wady rozwojowe. Lekarze radzą, by zaszczepić się również przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Ta szczepionka ochroni zarówno przed zakażeniem w trakcie ciąży, jak i podczas samego porodu. Wyjątkowo niebezpieczne dla przyszłej mamy jest także kleszczowe zapalenie opon mózgowych. – Często lekceważy się zagrożenia, jakie ta dolegliwość oraz wywołane przez nią powikłania mogą nieść dla ciąży. Dlatego warto jeszcze przed zapłodnieniem zaszczepić się przeciwko tej chorobie – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju szczepionki, a w szczególności te wykonane w oparciu o żywe mikroorganizmy powinno się przyjąć najpóźniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem.

Polecamy: Ciąża - kiedy do ginekologa?

Zdrowy tryb życia

W czasie gdy staramy się o dziecko, lepiej unikać alkoholu i papierosów. Zawarte w tych używkach składniki wnikają we wszystkie komórki, także komórki jajowe i przez to mogą zaburzać cykl miesięczny. Przed zajściem w ciążę warto zadbać o kondycję, a przede wszystkim wzmocnić mięśnie kręgosłupa – już wkrótce będą one musiały radzić sobie ze sporym obciążeniem w postaci ciążowego brzuszka. Dodatkowo silniejsze mięśnie ułatwią w przyszłości sam poród. Starania o potomka to także dobry czas na zmianę nawyków żywieniowych i zadbanie o odpowiednią masę ciała. – Nieprawidłowa waga może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, a w konsekwencji problemów z owulacją i utrudniać zajście w ciążę – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Warto więc zatroszczyć się o to, by jeść regularnie i uwzględniać w jadłospisie owoce i warzywa. Nie zapominajmy o szpinaku, brokułach, brukselce i grochu oraz o produktach pełnoziarnistych, które są naturalnym źródłem kwasu foliowego.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications/ (dr)

Zobacz także: Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (47)
/31.07.2014 20:55
[quote=~Kasia] Czytam tek ten wątek i przeistacza się on po woli w reklamę jakiegoś kwasu foliowego. Starając się zakończyć ten lekki offtop chciałabym się zapytać, czy któraś z koleżanek prowadziła ciążę w lecznicy Alfa-Lek w Warszawie. Słyszałam dużo dobrego o nich, ale nie wiem kompletnie, którego ginekologa wybrać. Czy ktoś może powiedzieć coś o ich specjalistach? www.alfa-lek.pl/pl/nasi_specjalisci/16_ginekolog Czy ktoś był u kogoś z tej listy ginekologów? [/quote] I takim oto sposobem z tej "reklamy" według Ciebie kwasu foliowego zrobiłaś reklamę przychodni. Gratulacje, masz wyczucie
/29.07.2014 13:14
Obsesyjnie dbające o sylwetkę kobiety zachodzac w ciążę przyjmują dwie postawy: - wszystko sobie odpuszczają - dbają o wage do ostatniej kropli krwi. Co prawda ciżą to nie choroba, jest to jednak stan odmienny i nie można przesadzac. Nie jemy więc za dwoje, ale tez nie przesadzamy ze sportem. Ta pierwsza grupa zazwyczaj już nigdy nie wraca do przedciążaowej sylwetki: skóra nie chce "współpracowac", tłuszcz poprzemieszczał sie w najdziwniejszych kierunkach; bleeee Za to drugie, choc ciągle wyglądają świetnie muszą przygotować sie na duży wydatek: uszkodzona w czasie ciążowego joggingu pochwa wymaga ingerencji lasera.... http://portalzdrowiaseksualnego.pl/dwadziescia/aktywnosc-fizyczna-w-ciazy/ http://portalzdrowiaseksualnego.pl/dwadziescia/waga-ciazowa/
/29.07.2014 11:33
Ja mogę powiedzieć same dobre rzeczy. Z pomocy ginekologicznej w tej lecznicy ja korzystam od dziecka, czyli już dobre kilkanaście lat. A moja mama to mam wrażenie, że od zawsze. Chodziłam do różnych lekarzy, bo oni jednak się zmieniają, ale zawsze wszystko było ok. Obecnie chodzę do Elżbiety Jóźwiak, więc ją mogę ci polecić. Ale podejrzewam, że jakbyś poszła do kogokolwiek innego z Alfy to też będziesz zadowolona.
POKAŻ KOMENTARZE (44)