POLECAMY

Jak przebiega ciąża bliźniacza

Czy bliźnięta zawsze są takie same i czy mamie grożą powikłania? Mówi ginekolog.
Jak przebiega ciąża bliźniacza

Jestem w ósmym miesiącu ciąży i dowiedziałam się, że urodzę bliźniaki. Czy dzieci będą takie same i od czego to zależy? Jakie niebezpieczeństwa mi grożą? Lena

Wszystko zależy od tego, czy bliźnięta są jednojajowe czy dwujajowe. Pierwsze mają ten sam materiał genetyczny - są tej samej płci, mają taką samą grupę krwi oraz kolor oczu. A dwujajowe? Genetycznie podobne są do siebie jak rodzeństwo z dwóch odrębnych ciąż. Dlatego mogą być tej samej lub różnej płci, mieć tę samą bądź różną grupę krwi.

Natomiast ewentualne powikłania zależą od liczby łożysk i worków owodniowych, ale nie od tego, czy jest to ciąża jednozygotyczna czy dwuzygotyczna. Bezpieczniej mogą się czuć bliźnięta, które mają oddzielne łożyska i pęcherze płodowe - tak jest zawsze w przypadku ciąży dwujajowej, ale już w jednojajowej niekoniecznie (tu w niektórych powikłaniach trzeba przeprowadzić wewnątrzmaciczne zabiegi).

Każdej zagraża przedwczesny poród. Dlatego w czasie pierwszego USG ważne jest określenie rodzaju ciąży bliźniaczej. Ma to wpływ na jej prowadzenie (częstość wizyt lekarskich, badań USG, czas i sposób rozwiązania).


Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)