POLECAMY

Jak powstaje nowe życie - II i III trymestr

Pod koniec II – ego trymestru dziecko waży 1000- 1200 g i mierzy 35- 38 cm. W ty okresie rozwijają się wcześniej wykształcone narządy. Dziecko otwiera usta i połyka płyn owodniowy. Uwielbia ssać swój kciuk.

II TRYMESTR

Pod koniec II – ego trymestru dziecko waży 1000- 1200 g i mierzy 35- 38 cm.
W ty okresie rozwijają się wcześniej wykształcone narządy. Dziecko otwiera usta i połyka płyn owodniowy. Uwielbia ssać swój kciuk. Całe jego ciało jest pokryte meszkiem płodowym. U dziecka wykształcił się rdzeń kręgowy. Bobasek pewnie ma fajną fryzurkę, ponieważ teraz jego włosy stają się długie i gęste. Wynikiem pracy układu pokarmowego jest smółka zbierająca się w jelitach.Jak powstaje nowe życie - II i III trymestr
Płuca są już wykształcone, ale są one jeszcze niezdolne do pełnienia funkcji oddechowej. Bobasek słyszy (rozpoznaje głos matki) i jest bardzo wrażliwy na muzykę. W czasie snu – śni tzn. występuje faza REM- marzeń sennych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o II trymestrze ciąży.


III TRYMESTR

Na koniec III- ego trymestru dziecko waży 3000- 3600 g i mierzy 48- 53 cm. Rozwija się układ odpornościowy, dzięki przeciwciałom z krwi matki. Maź płodowa pozostaje na fałdach i zgięciach ciała. U chłopców jądra zstępują do moszny. Narządy wewnętrzne i układy są dojrzałe, co umożliwia samodzielne życie poza organizmem mamusi. Dziecko wierci się ponieważ próbuje wyprostować kręgosłup.

Pod koniec trymestru obraca się ono główką ( jednak nie zawsze ) w kierunku miednicy, oznacza to, że jest gotowe do przyjścia na świat.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o III trymestrze ciąży.

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Mój malutki syneczek się tak wypycha że aż go czuję w żebrach ma już mało miejsca i chce na świat ;**
/8 lat temu
Powstawanie nowego życia to nieprawdopodobny cud,kosmos w brzuchu mamusi;)Po prostu coś pięknego.....:)