Jak powstaje nowe życie - I trymestr

Nowe życie powstaje wtedy, gdy w bańce jajowodu nastąpi zapłodnienie tzn. połączenie plemnika z jajem. To nowe życie będzie się rozwijało w organizmie mamy przez 40 tygodni ( to optymalny czas trwania ciąży).

Nowe życie powstaje wtedy, gdy w bańce jajowodu nastąpi zapłodnienie tzn. połączenie plemnika z jajem. To nowe życie będzie się rozwijało w organizmie mamy przez 40 tygodni ( to optymalny czas trwania ciąży).

CZAS ROZWOJU PŁODU DZIELI SIĘ NA 3 OKRESY, SĄ TO TZW. TRYMESTRY:

I TRYMESTR- od zapłodnienia do 13 tygodnia ciąży

II TRYMESTR- od 14 tygodnia do 27 tygodnia ciąży
III TRYMESTR- od 28 tygodnia do 40 tygodnia ciąży

I TRYMESTR

Jest to najważniejszy okres dla rozwoju płodu. Właśnie teraz zaczynają powstawać struktury wszystkich tkanek i narządów. Następuje rozwój pępowiny i kosmówki ( „materiał” z którego powstanie łożysko). Zapłodniona komórka wędruje przez jajowód do macicy. Trafia tam jako morula. Nazwa ta pochodzi z łacińskiego morwum- owoc morwy ( zarodek w tym czasie wygląda jak kulka złożona kilkudziesięciu komórek ( tzn. jak owoc morwy lub malina).

Pod koniec I – szego trymestru dziecko waży 30- 40 g i mierzy 9 cm. Ma wykształcone poszczególne części ciała i zaczyna nimi poruszać. Ruchy te nie są odczuwane przez ciężarną. Maluszek ma wszystkie narządy wewnętrzne tzn.:

  • serce- pompuje krew bijąc około 144 razy w ciągu minuty
  • wątroba – zaczyna wytwarzać komórki krwi 
  • nerki
  • płuca
  • mózg
  • przewód pokarmowy

W I trymestrze szkielet dziecka zbudowany jest z chrząstek. Powstaje twarz, zawiązki oczu, uszu, podniebienie, żuchwa i szczęka nawet z zawiązkami zębów mlecznych. Tworzy się pępowina – przez którą dziecko otrzymuje od mamy tlen. Przez nią również usuwane są produkty przemiany materii.
Bobasek odczuwa emocje- zdenerwowanie, radość czy spokój mamy. Więc warto postarać się zaoszczędzić stresów maluszkowi .

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o I trymestrze ciąży lub o

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/8 lat temu
jestem w ciąży w 24 tyg i jestem szczesliwa bo to moja 3 ciaza i miałam już 2 poronienia z mezem staralismy sie o te dziecko 3 lata i wkoncu sie udało, oczywiscie poczatek ciazy byl trudny bo od 4 tyg lealam 2 tyg w szpitalu poniewaz moja pani dr bala sie ze moge stracic dziecko chociarz nic na to niewskazywalo tylko wczesniejszy wywiad w tej chwili ciesze sie bardzo poniewarz czuje ruchy mojego malenstwa , nieznam jeszcze plci dziecka ale dla nie sie liczy zeby urodzilo sie zdrowe bo jest to sczescie od losu na które zasluguje kazdy czlowiek;)
/8 lat temu
JESTEM W 2 TYGODNIU JESZCZE W TO NIE WIERZE :)Z MĘŻEM STARALIŚMY SIĘ O MALUSZKA 11 MIESIĘCY,AŻ WRESZCIE POJAWIŁY SIĘ TE DWIE KRESECZKI NA TEŚCIE.OBY SIĘ UDAŁO DO KOŃCA.
/8 lat temu
Witam, jestem w 6 tyg ciąży( choć testy ciążowe wykazały, że ciąży nie ma to usg i lekarz rozwiał wątpliwości) ;), śpię całymi dniami jem jak nigdy. Ale jestem okropnie szczęśliwa razem z moim narzeczonym. Za parę tygodni ślub.Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie i życzę powodzenia starającym się o maleństwo ;)
POKAŻ KOMENTARZE (14)