Jak pomóc sobie zajść w ciążę

Człowiek to zdumiewające dzieło. Ale jego stworzenie czasami wymaga cierpliwości.  Z niepłodnością zmagano się już w starożytności. Wtedy naturę próbowano oszukać zaklęciami, ziołami, a nawet cudownymi kamieniami. Dziś możliwości jest znacznie więcej.
Przyszli rodzice

Niepłodność

Niepłodność, czyli niezdolność do zajścia w ciążę w ciągu 12 miesięcy regularnego współżycia bez jakichkolwiek zabezpieczeń dotyka 20% par w Polsce. Przyczyn niepłodności jest całe mnóstwo. Lekarze o niepłodności mówią że to choroba społeczna lub cywilizacyjna. Na liście przyczyn wysokie miejsce zajmuje modny, ale niezdrowy styl życia „na wysokich obrotach”.

Nie dosypiamy, szybko jemy, nie potrafimy się relaksować i jedynym sportem, który lubimy uprawiać jest skok po kanałach telewizyjnych. Organizm tego nie wytrzymuje, dlatego warto zmienić kilka swoich nawyków, aby wreszcie doczekać się upragnionego potomka.

Powiedz, co czujesz i zrelaksuj się

Na początek zwolnijcie. Oboje. Koniecznie zapomnijcie o słowach: „musimy” „powinniśmy”, „trzeba”, czy „nie możemy”. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, miłość, zrozumienie i wzajemne wsparcie. Brak upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym u kobiet wywołuje głęboki smutek. Dla niego jej emocje to potwierdzenie tego, że nie sprawdza się w roli partnera. Nie warto wzajemnie się oskarżać. Szczera rozmowa oczyszcza relację, emocje i atmosferę w związku. Przyczynę porażek trzeba sprawdzić u specjalisty.

Polecamy: Jesteśmy w ciąży

Niepłodność - sposoby leczenia

Niepłodność w większości przypadków powodowana jest przyczynami biologicznymi, wtedy upragniony skutek może przynieść leczenie środkami medycznymi. Gdy lekarz stwierdzi, że rzeczywiście u któregoś z partnerów występują zaburzenia, ważne jest wzajemne zrozumienie. Stres to samo nakręcająca się spirala, prowadząca na coraz wyższe poziomy lęku, stresu i obciążenia. Spustoszenie sieje nie tylko w psychice.

Stres u kobiet podnosi na przykład stężenie prolaktyny, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Przez to dochodzi m.in: do zaburzeń fazy lutealnej, czyli czasu, gdy śluzówka macicy przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Ponadto może prowadzić do cykli bezowulacyjnych. Mężczyzn także dotykają problemy spowodowane stresem.

Pod jego wpływem zmniejsza się u nich stężenie testosteronu. To natomiast powoduje upośledzenie przebiegu powstawania i dojrzewania plemników. Skuteczne radzenie sobie ze stresem i wsparcie ze strony partnera mogą znacznie zwiększyć szansę na ciążę.

Polecamy: Zanim zdecydujesz się na in vitro

Zmiana nie znaczy rewolucja

Sprzymierzeńcem zapłodnienia nie jest także dzisiejszy tryb życia. Papierosy, alkohol, narkotyki, czy zła dieta mogą przeszkodzić we wszelkich staraniach o dziecko. Specjaliści z klinik leczenia niepłodności zalecają parom chociaż częściową zmianę swoich nawyków. Zarówno na organizm kobiety jak i mężczyzny, pozytywny wpływ ma odpowiednio skomponowana dieta. Mężczyźni powinni pamiętać o witaminach E, C, z grupy B, a także o beta-karotenie, koenzymie Q10, cynku i selenie. Te składniki korzystnie wpływają na jakość nasienia.

Cynk i selen są niezbędne do prawidłowego procesu produkcji plemników i aktywacji genów odpowiadających za ilość nasienia i ograniczenie ruchliwości plemników w czasie poprzedzającym ejakulację. Na jakość nasienia wpływa L-karnityna. Badania pokazują, że im niższe jej stężenie w spermie, tym mniejsza ruchliwość plemników. Z kolei spożywanie przez kobietę pewnych składników ułatwia zapłodnienie i pomaga w utrzymaniu ciąży.

Suplementacja witamin, składników mineralnych i L-argininy może zwiększyć szansę na zapłodnienie m.in. poprzez wydłużenie okresu płodnego w cyklu menstruacyjnym. Z Wspólne stosowanie suplementów, dbanie o dietę i zdrowy tryb życia, w większości przypadków owocuje nie tylko upragnionym potomstwem, ale też pozytywnie wpływa na łączącą dwoje ludzi więź. 

Źródło : Prenatal ProBaby

Zobacz także: O czym pamiętać planując ciążę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
warto podrzucać kwas foliowy swojemu facetowi, wspomaga ruchliwość plemników :) mojemu podrzucałam folik mimochodem :D