Jak pielęgnować ciało w ciąży fot. Fotolia

Jak pielęgnować ciało w ciąży

Zadbaj o dobre samopoczucie na ten wyjątkowy czas.
Milena Oszczepalińska / 13.10.2015 13:50
Jak pielęgnować ciało w ciąży fot. Fotolia
Spodziewasz się dziecka, a może dopiero planujesz pojawienie się nowego członka rodziny? W zamieszaniu towarzyszącym pojawieniu się dziecka kobieta często poświęca się całkowicie młodemu potomkowi, a dbanie o własną urodę staje się sprawą mniej priorytetową. Wiele kobiet nie wie, czy i jak powinna zmienić się ich codzienna pielęgnacja w trakcie oraz po ciąży. A przecież każda z nas chce czuć się piękna i pewna siebie!

Odwieczny problem: rozstępy w ciąży

Kobiety często zastanawiają się, jak zmieni się ich wygląd, ciało i samopoczucie w trakcie ciąży. W gąszczu przesądów i mitów ciężko jest znaleźć rzetelne informacje, które rozwieją wątpliwości młodej mamy. Przykładem tego jest współczesne podejście do rozstępów – mamy i babcie często powtarzają, że jeżeli rozstępy mają się pojawić, to pojawią się niezależnie od stosowanych preparatów, i że jest to sprawa wyłącznie genetyczna.

Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu nie znano skutecznej broni przeciw temu nieszkodliwemu, lecz nieestetycznemu problemowi. Współczesne badania pozwoliły jednak znaleźć wszystkie przyczyny i odkryć odpowiednie składniki, które skutecznie przeciwdziałają powstawaniu rozstępów i wspomagają produkcję kolagenu, elastyny oraz fibronektyny w ciele przyszłej mamy.

Naukowcy z laboratoriów kosmetycznych Laboratoires Expanscience opracowali produkty Mustela Maternité, które działają z 96% skutecznością na wszystkie znane przyczyny powstawania rozstępów. Jedynym warunkiem jest regularne aplikowanie właściwie dobranych kosmetyków, przez cały okres trwania ciąży. Ważne jest pamiętanie o tym, że rozstępom najlepiej zapobiegać, a nie próbować je likwidować.

Jak pielęgnować ciało w ciąży?

Przy wyborze odpowiednich kosmetyków przeciwdziałających powstawaniu rozstępów w trakcie ciąży należy kierować się wieloma regułami. Oto one:
  • Kosmetyk musi być całkowicie bezpieczny dla dziecka.
  • Stosowanie go nie może wpływać na możliwość karmienia piersią – kosmetyki przeciw rozstępom warto stosować również przez miesiąc po porodzie, bo często wtedy w wyniku zachodzących zmian hormonalnych, także mogą pojawić się rozstępy.
  • Produkt powinien zmniejszać swędzenie napiętej skóry, dobrze ją nawilżać oraz zawierać składniki, które dodatkowo ją odżywią.
  • Skład kosmetyku powinien być naturalny i bezpieczny – w kosmetykach dla przyszłych mam nie może znajdować się drażniąca i fotouczulająca witamina A oraz jej pochodne. Codzienne stosowanie produktów zawierających tę witaminę może mieć toksyczny wpływ na rozwój płodu! Innym popularnym składnikiem, którego nie powinny stosować kobiety  w ciąży, jest kwas salicylowy lub nawet niektóre olejki eteryczne. Co ciekawe, kobiety w ciąży nie powinny stosować również olejków z bergamotki i rozmarynu, często stanowiących nuty zapachowe naturalnych kosmetyków, ponieważ pierwszy z nich posiada działanie fotouczulające a drugi - poronne.
Lista składników potencjalnie szkodliwych dla kobiet w ciąży jest znacznie dłuższa – Isopopyl Myristate, alergeny takie jak  Alpha-Isomethyl, Ionone , Amyl Cinnamal, Benzyl Salicylate, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Farnesol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Limonene i Linalool, a także toksyczny antyoksydant BHT.
  • Kosmetyk nie powinien mieć drażniącego zapachu – niektóre kobiety na początku ciąży są bardzo wrażliwe na zapachy, warto więc sprawdzić, czy kosmetyk dostępny jest w wersji bezzapachowej.
  • Kosmetyk powinien być wydajny i wygodny w nakładaniu.
  • Istotne jest to, by kosmetyki, tak jak produkty Mustela Maternité, można było stosować już od pierwszego tygodnia ciąży. Niektóre z produktów można stosować dopiero od 4 miesiąca ciąży, co daje mniej czasu na przygotowanie skóry do rozciągnięcia.
  • Kosmetyk powinien być bezpieczny i przebadany. Należy się upewnić, czy wybrane przez przyszłą mamę kosmetyki podlegają ścisłym badaniom dermatologicznym i czy mają klinicznie potwierdzoną skuteczność i dobrą tolerancję przez skórę przyszłych mam.

Kosmetyki polecane dla kobiet w ciąży

Świetnym wyborem dla kobiet w ciąży, które pragną utrzymać wygląd pięknej, jędrnej i nawilżonej skóry bez rozstępów, są kosmetyki Mustela Maternité. Dzięki wiedzy pochodzącej z ponad dwudziestoletniego doświadczenia naukowców w laboratoriach Mustela, udało się wyodrębnić i wykorzystać w serii kosmetyków wyjątkowo skuteczne składniki aktywne.

Więcej informacji na temat kosmetyków Mustela znajduje się na stronie internetowej www.mustela.pl.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Na podstawie materiałów prasowych marki Mustela Maternité
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)