POLECAMY

Jak leczyć hemoroidy w czasie ciąży?

Hemoroidy są nadal wstydliwym problemem. Kobiety wstydzą się powiedzieć lekarzowi o swoich dolegliwościach. A przecież hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to choroba jak każda inna. Warto porozmawiać o swoich dolegliwościach z lekarzem, tym bardziej gdy jest się w ciąży.
Jak leczyć hemoroidy w czasie ciąży?

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Hemoroidy w czasie ciąży pojawiają się praktycznie u połowy kobiet. Ich przyczyną mogą być zaparcia, które często dokuczają ciężarnym oraz ucisk rozciągniętej macicy na naczynia żylne jamy brzusznej. Żylaki odbytu to po prostu poszerzone żyły tej okolicy. Rozszerzają się one na skutek nadmiernego zalegania w nich krwi, a także utrudnionego odpływu do żył znajdujących się w jamie brzusznej. Czasami mogą być tak bardzo rozciągnięte, że pękają.

Głównymi objawami hemoroidów jest swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu, a także czasami bolesność i krwawienie podczas wypróżnienia. Żylaki odbytu pojawiają się zazwyczaj w zaawansowanej ciąży i często nasilają się po porodzie. Nie są one groźne dla życia czy zdrowia matki lub dziecka, jednak mogą być bardzo dokuczliwe, dlatego trzeba starać się z nimi walczyć, a najlepiej starać się zapobiegać.

Jak się przed nimi ustrzec?

Aby zapobiegać powstawaniu hemoroidów w czasie ciąży, trzeba przede wszystkim zadbać o prawidłowy rytm wypróżnień. Podstawą do pozbycia się zaparć jest zmiana diety. Po pierwsze należy zwiększyć spożycie płynów, najlepiej pod postacią wody mineralnej.

Ponadto warto zawrzeć w swojej diecie produkty bogate w błonnik, zwłaszcza warzywa i owoce. Także pieczywo można zamienić na ciemne. Pomocne w walce z zaparciami jest regularne spożywanie suszonych moreli lub śliwek.

Powstawaniu hemoroidów sprzyja także siedzący tryb życia. Warto pamiętać o tym, że ruch w czasie ciąży nie jest przeciwwskazany, a wręcz przeciwnie – zalecany. Oczywiście wysiłek musi być adekwatny do kondycji kobiety, czasu trwania ciąży i nie powinien być zbyt forsowny. Bardzo dobrą formą ruchu dla kobiet w ciąży są długie spacery.

Przeczytaj: Jak leczyć kamicę żółciową?

Kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Gdy jednak żylaki odbytu się pojawią, sama zmiana diety oraz ruch, mogą nie wystarczyć. Czasami konieczne jest stosowanie specjalnych maści lub czopków łagodzących dolegliwości. Wiele środków na hemoroidy jest zrobionych na bazie roślinnej i można je stosować podczas ciąży, ale nie wszystkie.

Dlatego jeżeli stosowanie diety, wysiłek fizyczny, a także takie domowe sposoby jak okłady z herbaty czy maść z nagietka nie pomagają, warto powiedzieć o swoich dolegliwościach lekarzowi, a on zaleci leki, które będą bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Czasami jeżeli choroba jest bardzo zaawansowana to leczenie farmakologiczne nie wystarcza. Wtedy stosuje się terapie zabiegowe, jednak to zazwyczaj dopiero po porodzie.

Hemoroidy są bardzo dokuczliwą chorobą, a ich leczenie nie zawsze od razu przynosi oczekiwane skutki. Zdecydowanie lepiej im zapobiegać niż leczyć, warto więc, aby każda kobieta w ciąży była powiadomiona przez swojego lekarza o tym, jak się ich ustrzec. 

Polecamy również: Poród jako niezwykłe przeżycie - fotografie Dominiki Dzikowskiej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/rok temu
Ja bardzo nie lubię aplikować sobie czopków. Jest to nieprzyjemne i wywołuje nagłą biegunkę, która wcale nie jest lepsza od zaparć. Ja na zaparcia brałam dicopeg 10g. Wolałam leczyć przyczynę hemoroidów niż ich skutki. Zaparcia szybko ustąpiły, a ja pozbyłam się problemów z hemoroidami jakieś dwa miesiące później.
/2 lata temu
Hemoroidy to guzki krwawicze, które ma każdy człowiek i w żadnym razie nie są to żadne żylaki odbytu. Znajdująsię w okolicy słabo unerwionej, zatem objawy pojawiają się późno. Warto poprosić lekarza podczas wizyty kontrolnej w ciąży, by zwrócił uwagę na okolicę odbytu.Zaparcia są czynnikiem sprawczym zatem należy ich unikać. Dużo pić, ale raczej ciepłych płynów,lub w temp. pokojowej i stosować dietę bogatą w błonnik. Artykuł jest do kitu. Nie wyczerpuje tematu i autorka myli pojęcia, szkoda.
/2 lata temu
Ja miałam juz po porodzie, podobno wysiłkowe, stosowałam masc i czopki evaqu, w sumie w miare szybko sie pozbylam tego.
POKAŻ KOMENTARZE (10)