POLECAMY

Jak leczy się endometriozę?

Kiedy endometrioza wymaga leczenia operacyjnego? Czy farmakologia może stanowić skuteczną metodę leczenia endometriozy? Zobacz, jak leczy się endometriozę w zależności od stadium choroby.

endometrioza

fot. Fotolia

Czy da się całkowicie wyleczyć endometriozę?

Niestety endometrioza nie jest chorobą całkowicie wyleczalną, ale istnieją sposoby na to, by skutecznie złagodzić jej objawy i kontrolować jej rozwój. "Często w zupełności wystarcza farmakoterapia, której celem jest zahamowanie rozwoju endometriozy. Najczęściej w takich przypadkach przepisuje się odpowiednio dobrane doustne środki antykoncepcyjne, które mają zredukować krwawienie i zmniejszyć ból towarzyszący chorobie, a także dedykowane endometriozie leki w postaci tabletek. Podczas ich przyjmowania pacjentka powinna regularnie odwiedzać ginekologa, który będzie czuwać nad stanem jej zdrowia" – mówi ginekolog dr n. med. Ewa Kurowska.

"Równie często zastosowanie znajdują w takich wypadkach niesteroidowe leki przeciwzapalne. Przynoszą dobry efekt i nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych" – dodaje lekarz.

Zobacz także: Obalamy mity na temat miesiączki!

Metody leczenia endometriozy

Jeśli wszczepy komórek uniemożliwiają zajście w ciążę lub stwierdza się duże torbiele endometrialne jajników, to wówczas konieczne może być leczenie operacyjne. "Usuwanie ognisk choroby, w tym torbieli i zrostów, najczęściej odbywa się za pomocą laparoskopii – specjalnej techniki operacyjnej, która polega na wykonaniu niewielkich nacięć w powłokach brzusznych służących do wprowadzenia specjalistycznych przyrządów i następnie usunięciu ognisk endometriotycznych. Nie należy obawiać się takich zabiegów – są one przeprowadzane szybko, nie zostaje po nich żadna widoczna blizna, a pacjentka już następnego dnia może opuścić szpital" – mówi dr n. med. Ewa Kurowska ze Szpitala Medicover.

Lekarze przeprowadzają także zabiegi koagulacji ognisk endometriozy i niszczą je oddziałując na nie wysoką temperaturą.

W związku z tym, że endometrioza jest nieuleczalna, trudno jest skutecznie jej zapobiegać. Jednak szybka diagnoza i interwencja specjalisty może złagodzić ból, a wczesne jej wykrycie uchronić przed niepłodnością. Dlatego warto odwiedzić lekarza i porozmawiać o dostępnych opcjach leczenia.

Źródło: Materiały prasowe Wizerunkowo.com

Zobacz także: Czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)