Zapłodnienie pozaustrojowe komórki jajowej/ fot. Fotolia

Jak długo można przechowywać zamrożone zarodki?

W trakcie procedury in vitro dochodzi zazwyczaj do powstania większej liczby zarodków niż ta potrzeba do transferu do macicy pacjentki. Resztę zarodków się mrozi i przechowuje do kolejnego transferu. Jednak jak długo można przechowywać zamrożone zarodki?
/ 03.12.2012 12:11
Zapłodnienie pozaustrojowe komórki jajowej/ fot. Fotolia

W programie zapłodnienia pozaustrojowego stymulując hormonalnie pacjentkę uzyskujemy od kilku do kilkunastu komórek jajowych. Następnie z wykorzystaniem wyselekcjonowanych plemników wykonujemy, w warunkach laboratoryjnych, ich zapłodnienie. Najczęściej dokonujemy tego metodą docyplazmatycznego wprowadzenia plemnika do komórki jajowej (ICSI).  Po wnikliwej obserwacji rozwoju zarodków, wykonujemy transfer 1 lub 2 zarodków do jamy macicy. Ten transfer , w zależności od doświadczeń klinik zajmujących się niepłodnością jest wykonywany w 2, 3 lub 5 dniu rozwoju zarodków.

Przechowywanie zamrożonych zarodków

Jeśli w wyniku zapłodnienia komórek jajowych mamy większą ilość zarodków niż ilość, którą transferowaliśmy do macicy pacjentki, wówczas pozostałe zarodki podlegają kriokonserwacji. Ta metoda polega na powolnym schładzaniu zarodków umieszczonych w pojemniku z ciekłym azotem do temperatury -196°C.

Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest nowa metoda witryfikacji zarodków. Polega ona na usunięciu wody, aby nie tworzyły się kryształki lodu oraz bardzo szybkim schłodzeniu zarodków również do temperatury -196°C. Tak otrzymane zarodki można przechowywać teoretycznie nieskończenie długo w warunkach zamrożenia i ponownie użyć ich do transferu po rozmrożeniu.

Koszty

Przykładowo cena zamrożenia zarodków z rocznym przechowywaniem w klinice Invimed wynosi 700zł, a kolejny rok przechowywania zarodków to koszt 380zł.

Polecamy: Jak wygląda etap stymulacji jajników do in vitro?

dr Michał Małek – InviMed Poznań                                 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)