POLECAMY

Jak dbać o zęby w ciąży?

Jak dbać o zęby w ciąży, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku? Prezentujemy skarbnicę wiedzy na temat dbania o ich higienę w ciąży.
Jak dbać o zęby w ciąży? fot. Fotolia

Zęby trzeba zatem leczyć, zanim zaczną sprawiać kłopoty. Czy jednak każda, nawet najmniejsza, dziurka może być niebezpieczna? Nie od razu. Nie można jednak zaniedbywać nawet niewielkich ubytków, zwłaszcza że po urodzeniu dziecka mamy mają zwykle mniej czasu, aby się nimi zająć. Pamiętajmy, że ciąża nie jest okresem, który źle wpływa na zęby. Opinia, że dziecko „kradnie” wapń ze szkliwa matki, to tylko przesąd. Zobacz, jak dbać o zęby w ciąży!

Realny problem: wymioty i żelazo

Rzeczywiście zły wpływ na stan uzębienia mogą mieć wymioty (kwasy cofane z żołądka stopniowo nadtrawiają szkliwo) i żelazo, które trzeba czasem przyjmować w ciąży z powodu anemii. W pierwszym wypadku wystarczy mycie zębów (nie od razu po wymiotach, bo wtedy szkliwo jest najbardziej podatne na uszkodzenia), płukanie ust lub żucie gumy. W drugim sprawa jest trudniejsza: żelazo zaburza uzupełnianie ubytków szkliwa związkami mineralnymi ze śliny. Jeżeli je przyjmujesz, odwiedzaj dentystę znacznie częściej.

Dziąsła pod ochroną

Pod wpływem zmian hormonalnych, jakie teraz zachodzą w twoim organizmie, dziąsła mogą krwawić i boleć. Zdarza się nawet, że osadzone w nich zęby zaczynają się chwiać albo dochodzi do przerostu dziąseł (powstają tzw. nadziąślaki). To wszystko stan przejściowy – po porodzie mija. Ale gdy na szczoteczce widać ślady krwi, to:
  • Jeszcze bardziej dbaj o higienę Odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza stan dziąseł.
  • Masuj dziąsła miękką szczoteczką Dzięki temu staną się bardziej odporne.
  • Usuń kamień nazębny To siedlisko bakterii, które źle wpływają na stan dziąseł.
  • Jedz owoce i warzywa Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a przez to poprawia stan dziąseł.

Jakie leczenie dla przyszłej mamy?

Jeżeli nie wyleczyłaś wszystkich zębów przed zajściem w ciążę, wybierz się do dentysty jak najprędzej i koniecznie poinformuj lekarza o tym, że spodziewasz się dziecka.
  • Unikaj prześwietleń To ważne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy tworzą się wszystkie tkanki organizmu malucha. Promieniowanie jonizujące może ten proces zakłócić, przyczyniając się do powstania wad wrodzonych u dziecka. Są sytuacje, kiedy mimo ryzyka zdjęcie trzeba zrobić. Na szczęście dawka promieniowania potrzebnego do prześwietlenia zębów jest niewielka – aż 60 takich zdjęć odpowiada jednemu przeglądowemu prześwietleniu płuc.
  • Nie bierz leków Jeśli bardzo cierpisz na ból zęba, lekarz może ci zalecić paracetamol. Czasem konieczny jest antybiotyk (stomatolog wypisze ci taki, który mogą bezpiecznie brać kobiety w ciąży).
  • Nie bój się znieczulenia Jest mniejszym złem niż stres i ból. Najlepiej, jeśli jest to znieczulenie chirurgiczne nowej generacji, bez środka zwężającego naczynia krwionośne. Warto poszukać stomatologa, który zamiast typowych zastrzyków stosuje znieczulenia śródwięzadłowe (jedna dziesiąta zwykłej dawki daje taki sam efekt jak znieczulenie tradycyjne).
  • Jeśli trzeba, lecz kanałowo Podczas ciąży nie można robić zdjęć rentgenowskich, swobodnie można natomiast skorzystać z endometru służącego do pomiaru długości korzenia. Kiedy maluszek już przyjdzie na świat, warto na wszelki wypadek skontrolować wyleczony ząb, robiąc prześwietlenie.
  • Usuń, jeśli nie ma innego wyjścia Wyrwanie zęba to zawsze ostateczność, jednak jeśli nie ma innego wyjścia (np. przy dużym stanie zapalnym), trzeba zrobić to także w ciąży. Nie powinno się natomiast usuwać zębów, kiedy nie jest to absolutnie konieczne (np. z przyczyn ortodontycznych).
napisane na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)