POLECAMY

Jak dbać o skórę brzucha w czasie ciąży?

Elastyczność skóry kobiety w okresie ciąży poddana jest wielkiej próbie. Zagrożona jest przede wszystkim skóra brzucha – w wyniku rozciągnięcia dochodzi do utraty sprężystości i uszkodzenia tkanki łącznej, czego wynikiem są nieładne blizny zwane rozstępami. Jak zapobiec rozstępom?
Jak dbać o skórę brzucha w czasie ciąży?

Rozstępy na brzuchu ciężarnej - co dalej

Oprócz rejonu brzucha, rozstępy mogą powstać również na biodrach, pośladkach, udach i biuście, a także na ramionach.

Szczególnie narażone na pojawienie się tych nieestetycznych zmian na skórze są panie, których przyrost wagi na określonym etapie ciąży był zbyt duży lub jeśli ich skóra ma delikatną strukturę. Istnieje coraz więcej sposobów redukcji widocznych rozstępów – dozwolonych oczywiście już po zakończeniu ciąży, a bywa, że i karmienia - w salonach piękności, gabinetach dermatologicznych oraz gabinetach medycyny estetycznej: endermologia, elektrostymulacja, mikrodermabrazja, biostymulacja laserowa, zabiegi uelastyczniające, rozjaśniające i spłycające blizny rozstępowe itp.

Profilaktyka - walcz z rozstępami zanim się pojawiły!

Najlepszą i najmniej inwazyjną metodą jest jednak… profilaktyka. Racjonalne, zbilansowane żywienie ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry w ciąży. Nie bez znaczenia jest oczywiście regularna aktywność fizyczna, nie tylko zapobiegająca nadmiernemu przyrostowi wagi, ale i pozwalająca na dotlenienie organizmu, a to ma jeszcze jeden miły „niezamierzony” skutek – spacerując, ćwicząc, tańcząc, czyli wprawiając ciało w ruch zyskujemy piękny koloryt i gładkość skóry, która staje się dobrze ukrwiona, a także odtoksyczniamy organizm, dzięki czemu możemy pozbyć się cellulitu.

Dobry nastrój, który zyskujemy dzięki wytwarzaniu się w czasie treningu serotoniny, to już tylko wisienka na torcie zysków. Regularny masaż i stosowanie kosmetyków nawilżających, nawet dwa razy dziennie, daje gwarancję prawidłowego nawilżenia skóry - zapobiega, charakterystycznemu w okresie ciąży, przesuszeniu skóry oraz pobudza krążenie, a co za tym idzie - wydalanie toksyn i dotlenienie komórek.

Naprzemienne kąpiele (ciepły-zimny strumień wody) pod prysznicem, masowanie ciała szczotką i „podszczypywanie” skóry pomagają zachować elastyczność tkanek i bardzo poprawiają ukrwienie.

Codzienne smarowanie skóry kremem dla kobiet w ciąży lub oliwką, nawet naturalną, np. z pestek winogron, zawsze kolistymi ruchami i w kierunku serca, zapewni skórze prawidłowe nawilżenie i elastyczność. 

Zobacz także:  Angina

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)