POLECAMY

Święty Izaak – patron Kanady

Dlaczego Izaak był więziony w indiańskiej wiosce przez ponad rok? Poznaj cały życiorys tego świętego i sprawdź, co oznacza jego imię.
Święty Izaak – patron Kanady fot. Fotolia

Krótka historia świętego Izaaka

Izaak Jogues urodził się w roku 1607 we Francji, w Orleanie. W wieku 17 lat wstąpił do zakonu jezuitów. Po zdobyciu wykształcenia i kilkuletniej pracy jako wykładowca wysłany został jako misjonarz do Kanady. W 1636 roku przypłynął do Kanady i tam dołączył do kaznodziei i grupy kilku misjonarzy, którzy nawracali Indian. Nie było to bezpieczne zajęcie, jednak Izaakowi udawało się przez sześć lat głosić Ewangelię.

W roku 1642 schwytali go Irokezi, poddali okrutnym torturom, a później przez 13 miesięcy więzili w małej indiańskiej wiosce, znajdującej się na terenie dzisiejszego stanu Nowy Jork. W wyniku tortur utracił kciuk. Misjonarza oswobodzili duńscy osadnicy i dowieźli do portu w Nowym Amsterdamie (dzisiejszy Nowy Jork), skąd odpłynął do Europy.

Kiedy odzyskał zdrowie, we Francji podjęto go z wielkimi honorami. Izaak jednak wkrótce znów wybrał się za Ocean. Wierzył , że ma do spełnienia misję i bardzo mu zależało, żeby znaleźć się ponownie wśród Irokezów. Dotarł do nich w 1644 roku. Akurat wśród Indian wybuchła groźna epidemia, a zaraza niszczyła plony. Irokezi obciążyli odpowiedzialnością Izaaka i towarzyszącego mu misjonarza za te wszystkie nieszczęścia. Obu schwytali i ścięli im głowy.

Co oznacza imię Izaak?

Izaak to imię biblijne, pochodzące od hebrajskiego słowa jishak – Bóg uśmiechnął się.

Czemu patronuje święty Izaak?

Święty Izaak jest patronem Kanady.

Dzień św. Izaaka – 19 października.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)