POLECAMY

Insulina – jaki ma związek z męską niepłodnością?

Problemy z płodnością mogą być skutkiem otyłości, zarówno u przyszłej mamy, jak i taty. Jedną z przyczyn jest insulina, której u osób z nadwagą jest o wiele więcej niż powinno.
Insulina – jaki ma związek z męską niepłodnością?

 Groźny nadmiar

Hormonem, którego nadmiar negatywnie wpływa na płodność jest insulina. Wysoki poziom tego hormonu jest znamienny dla osób z otyłością i nadwagą. Nadmiar insuliny zaburza wydzielanie przysadkowych hormonów płciowych (LH – hormon luteinizujący, FSH – foiltropina) i ma negatywny wpływ na owulację. Problem ten nie dotyczy tylko kobiet, ale również mężczyzn.

Co nadmiar insuliny może spowodować u mężczyzn?

Zaburzone wydzielanie hormonów przysadkowych w konsekwencji doprowadza do nieprawidłowości w składzie nasienia, a podwyższony poziom glukozy we krwi, towarzyszący nadmiernej masie ciała, powoduje, że pewne białka zmieniają swoje funkcje i odkładane są między innymi w narządach płciowych pacjentów.

Zatem otyłość powoduje zaburzenia płodności nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Badania wykazały, że u otyłych mężczyzn ryzyko niepłodności jest wyraźnie wyższe niż u ich rówieśników z prawidłową wagą. Wśród mężczyzn z wysokim BMI niepłodność występowała dwukrotnie częściej. Przybranie na wadze około 10kg zmniejszało szansę na posiadanie dziecka o 10%.

Mężczyźni z nadwagą mają także gorszą jakościowo spermę i zaburzenia hormonalne.

Polecamy: Czy otyłość może wpływać na niepłodność?

Autor: Mgr Beata Skowron, Diagnosta Laboratoryjny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)