POLECAMY

Uwaga! To może być infekcja!

Jednym z minusów ciąży jest to, że zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Mogą zaszkodzić nie tylko tobie, ale i dziecku. Zobacz, jak je rozpoznać!
Uwaga! To może być infekcja! fot. Fotolia

Infekcje intymne w ciąży - skąd się biorą?

Źródłem zakażeń są zwykle drobnoustroje, które masz w swoim organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej podczas ciąży powoduje, że uaktywniają się one i wywołują infekcję. Kiedy spodziewasz się dziecka, odczyn pochwy staje się zasadowy, a to stwarza idealne warunki np. do rozwoju grzybicy, którą miewa aż około 40% przyszłych mam.

Infekcje intymne w ciąży - dlaczego są niebezpieczne?

Infekcja dróg rodnych nie jest tylko twoim problemem zdrowotnym. Może przyczynić się do kłopotów z ciążą – wywołać poronienie, pękniecie pęcherza płodowego, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród. Naprawdę powinnaś być teraz czujna na wszelkie zmiany w strefie intymnej.

Infekcje intymne w ciąży - rodzaje i objawy

Gdy spodziewasz się dziecka, nie lekceważ upławów, swędzenia czy pieczenia. W ten sposób lub podobnie może objawić się...

1. Grzybica
Odczuwasz swędzenie i ból okolic intymnych, potem pojawiają się białe lub żółte upławy
Przyczyna: ciążowe zmiany hormonalne.

2. Bakteryjna waginoza
Upławy pochwowe mają intensywny rybi zapach. Czasem infekcja może też przebiegać bezobjawowo.
Przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (np. zły kierunek mycia się, czyli od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.

3. Chlamydioza
Czujesz pieczenie przy oddawaniu moczu, bóle podbrzusza, upławy są nietypowe.
Przyczyna: stosunek z zarażonym partnerem.

4. Rzęsistkowica
Zdradzają ją pieniste upławy o zielonkawej barwie, świąd i pieczenie. 
Przyczyna: stosunek z zarażonym partnerem, korzystanie ze wspólnych ręczników, kąpiel w basenie.

Infekcje intymne w ciąży - jak leczyć?

Jeśli jesteś w ciąży, nie dostaniesz środków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny. Po zakończeniu kuracji warto jednak zachować czujność. Jeśli jakieś bakterie przetrwały, mogą zacząć się namnażać i objawy powrócą.

Infekcje intymne w ciąży - jak się ochronić?

1. Nie korzystaj z mydeł
Działają na skórę agresywnie. Lepszym rozwiązaniem są delikatne płyny myjące, szczególnie te, które są przeznaczone dla kobiet w ciąży. 

2. Korzystaj z prysznica
Kąpiele sprzyjają infekcjom miejsc intymnych. Jeśli jednak od czasu do czasu chciałabyś poleżeć w wannie, najpierw weź prysznic. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo ani być zbyt ciepła.

3. Pamiętaj o kierunku mycia
Rób to od przodu do tyłu. Bakterie z odbytu, które mogą wywołać poważną infekcję, nie mają wtedy szansy wniknąć do pochwy. 

4. Do okolic intymnych przeznacz osobny ręcznik
I często go zmieniaj albo używaj ręczników jednorazowych. W wilgotnym materiale bakterie mają świetne warunki do rozwoju.

5. Noś bawełnianą bieliznę
Materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybicy i innych infekcji.

W czasie ciąży musisz wyjątkowo dbać nie tylko o  swoje zdrowie, ale i zdrowie dziecka. Właśnie z tego powodu powinnaś robić kontrolne badania w danych tygodniach ciąży. Jeśli nie wiesz, co w jakim terminie powinnaś uczynić, skorzystaj z naszego cyklu ciąża tydzień po tygodniu. Dzięki niemu dowiesz się, jak rozwija się twoja pociecha oraz nie umknie ci żadna rzecz, której powinnaś dopilnować!

Infekcje intymne w ciąży - odpowiednie kosmetyki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
W trzecim miesiącu ciąży miałam infekcje bakteryjną pochwy i układu moczowego. Niestety musiałam przyjmować antybiotyk. Od tamtej pory do porodu zażywałam provag, poleciła mi go znajoma położna, ochrania on pęcherz moczowy i pochwę przed infekcjami, faktycznie problemów intymnym do rozwiązania nie miałam.
/5 lat temu
Mój ginekolog już na początku ciąży zalecił mi stosować profilaktycznie probiotyk dopochwowy invag, aby wzmocnić i odbudować mikroflorę, która stanowi naturalną barierę ochronną przed bakteriami i grzybami chorobotwórczymi. Jestem pierwszy raz w ciąży i mam nadzieję że wszystko będzie w porządku.