In vitro – koszty

Procedura in vitro jest kosztowna i póki co, nie możemy w Polsce liczyć na jej refundację. Zdarza się jednak, że koszty długotrwałego „tradycyjnego” leczenia niepłodności są wyższe niż koszty in vitro. Ile realnie kosztuje procedura in vitro? Jak wygląda refundacja in vitro w Europie?
/ 24.07.2012 12:10

W Polsce, podobnie jak na świecie,  ok. 20% par ma trudności z uzyskaniem potomstwa. Leczenia wymaga ok. 10 - 15%, co nie u wszystkich doprowadza do uzyskania upragnionej ciąży. Około 10% par jest niepłodnych i jedynym sposobem ich efektywnego leczenia są metody wspomaganego rozrodu. Najbardziej efektywna i stosowaną na całym świecie metodą jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Ta metoda pozwala na uzyskanie ciąży w  30-40%.  Skuteczność dobrych klinik na świecie i w Polsce to ok. 45%.

In vitro - kosztowne leczenie

Znaczne koszty związane z tą procedurą uzasadniane są jej dużą efektywnością, możliwością powtarzania, a w wielu wypadkach jest to jedyny sposób uzyskania ciąży. Prowadzenie postępowania leczniczego w tradycyjny sposób często jest dłuższe, wymaga wielu dodatkowych zabiegów i nie gwarantuje uzyskania ciąży.

Utracony czas na tego typu terapię czasami nie daje się już nadrobić, a prowadzenie procedur zapłodnienia pozaustrojowego (IVF z ang.) u kobiet starszych (ok. 40 r. ż.) jest mniej efektywne. Z tej przyczyny w wielu krajach przyjęto całkowite lub częściowe refundowanie kosztów takiego leczenia przez państwo, aby procedury były rozpoczynane wcześnie i dzięki czemu częściej kończyły się sukcesem. Sumarycznie okazuje się często, że koszty „tradycyjnych” sposobów leczenia są znacznie wyższe niż z zastosowania odpowiednio wcześnie procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

Refundacja in vitro?

Nie bez znaczenia (a szczególnie tak jest w Polsce) jest to, że procedury IVF nie są akceptowane przez Kościół Katolicki. Zarówno światopoglądowy jak i polityczny jego nacisk powoduje, że refundacja kosztów leczenia dotychczas w Polsce nie jest prowadzona. Refundowanie zabiegu in vitro i poprzedzającego go leczenia w krajach za­chodniej Europy to standard. W Wielkiej Brytanii i Danii państwo opłaca trzy cykle zapłodnienia pozaustrojowego, w Niem­czech - cztery, we Francji czy Hiszpanii liczba refundowanych cykli jest nieograni­czona. In vitro (trzy cykle) finansują obywa­telom także Węgry, Słowacja i Czechy.

Tylko nieliczne kraje nie dokonują dopłat do tych sposobów leczenia niepłodności – w Europie wraz Polską tylko trzy.

Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Koszty in vitro zarówno w klinikach prywatnych jak i w państwowych są spore. Nie da się jednak sztywno określić ram cenowych z uwagi, że każdy przypadek medyczny jest inny. Warto jednak wiedzieć, że koszty dzielone są na dwie lub trzy części:

- pierwsza obejmuje koszty leków do stymulacji (nie są refundowane),

- druga koszty zabiegu,

- trzecia (nie we wszystkich przypadkach) koszty ewentualnych dodatkowych procedur wspomaganego rozrodu.

W zależności od pacjentki i jej reakcji na leki do stymulacji – koszt zabiegu waha się od 9000 zł do 11000 zł. Podana cena jest ceną orientacyjną, koszty mogą maleć lub wzrastać w zależności od kliniki oraz złożoności problemu niepłodności konkretnej pary. W niektórych przypadkach dochodzi np. koszt punkcji jąder (kiedy partner nie posiada plemników w ejakulacie) lub np. koszt nasienia z banku nasienia, kiedy organizm partnera w ogóle nie produkuje plemników.

Polecamy: Witryfikacja komórek jajowych w zachowaniu płodności

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/27.02.2019 20:24
Hmmm...Nie rozumiem dlaczego kościół jest przeciwny in vitro... to cud natury! To największe szczęście być rodzicem! Dlaczego kościół odbiera ludziom to szczęście! Przecież to dla nich zysk...przepraszam jeżeli kogos urazilam...
/20.08.2013 12:37
Klinkia [u]www.invicta.pl/[/u] prowadzi roznego rodzaju programy znizkowe dzieki czemu koszt leczenia nie jest duzy
/08.11.2012 15:44
Uważam, że kościół w sprawie In Vitro powinien nie wypowiadać swojego zdania. To jest indywidualna sprawa, każdej pary. Często to jest jedyna metoda, aby dwoje kochających się ludzi miało dziecko, swoje własne dziecko.Ktoś powie, że zostaje adopcja. Dla wielu par to nie jest to samo. I szczerze mówiąc to chyba jestem w stanie to zrozumieć. [quote=~doka 28 lat] ja z mężem nie możemy mieć dzieci i tylko in vitro jest dla nas szansą żeby mieć dzieci teraz jestem w trakcie badań ale koszty jakie nam lekarz powiedział z badaniami to 20 tyś :( jestem katoliczką ale nawet księdzu nic nie mówiliśmy jak nas pytał przed ślubem czy jesteśmy przeciwko in vitro bo tez takie pytanie padło z jego ust zresztą co kościół myśli mówi nie interesuje mnie DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZE JEST DZIECKO [/quote]
POKAŻ KOMENTARZE (6)