POLECAMY

Ile kosztuje in vitro?

Choć coraz więcej par korzysta z terapii refundowanej, nadal nie wszyscy mają takie szczęście. Dowiedz się, ile de facto kosztuje in vitro!
Ile kosztuje in vitro? fot. In vitro - ile kosztuje

Ile kosztuje in vitro refundowane przez państwo?

Już na wstępie para musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka w ramach  konsultacji na podstawie dokumentacji z wcześniej przeprowadzonych badań hormonalnych i zakaźnych. Zarówno konsultacje, jak i same badania nie są refundowane. A to wydatek 1000 zł.  

Program nie przewiduje również finansowania leków stosowanych w celu stymulacji owulacji. Pary biorące w nim udział muszą zatem samodzielnie pokryć koszty farmaceutyków. Ich cena waha się od 2000 do 4500 tysiąca złotych.

Czego może oczekiwać para biorąca udział w projekcie refundowania in vitro?

W ramach programu, każda para ma prawo skorzystać z 3 prób procedury wspomaganego rozrodu. Począwszy od kosztów konsultacji, badań USG, laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja 
i transfer zarodków.

Jakie są efekty dotychczasowego refundowania in vitro?

Już ponad 8 tys. par z całej Polski wzięło udział w rządowym programie in vitro, a co najmniej 700 
z nich oczekuje dziecka. Jednak szanse w dostępie i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego wciąż nie są dla wszystkich równe.

Ile kosztuje in vitro bez refundacji?

Całkowite koszty in vitro zależą od zastosowanych metod i ilości leków. U tych dobrze reagujących, koszty preparatów farmakologicznych mogą wynieść ok. 2500 złotych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy konieczne jest zastosowanie leków nawet za 4500 złotych.

Standardowy program in vitro, w skład którego wchodzą wizyty, USG, hodowla zarodków, punkcja, transfer i ICSI to koszt około 4200 zł. Cena opcji rozszerzonej o IMSI (iniekcję morfologicznie wyselekcjonowanych zarodków), nacięcie otoczki zarodka i wizualizację wrzeciona kariokinetycznego to wydatek co najmniej 5500 zł.

Koszty oznaczeń hormonów do monitorowania stymulacji wynoszą średnio ok. 300 zł, leków przed punkcją – 50 zł i po punkcji – 600 zł. Pacjenci powinni również wziąć pod uwagę koszt pierwszej konsultacji, na którą składa się wizyta z USG (250zł), badania hormonalne 
i wirusologiczne (ok. 800 zł).

Podsumowując, całkowity koszt programu zapłodnienia pozaustrojowego w zależności od zastosowanych metod i ilości zużytych leków wynosi od ok. 8000 do ok. 12000 zł.

napisane na podstawie informacji prasowej Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian” w Białymstoku
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 lata temu
Moja przyjaciolka jest po wstepnej konultacji i zostala skierowana na wszystkie badania. Po badaniach bedzie mozna okreslic jasno, ktora droga nalezy isc dalej. A ja nastomiast sie zastanawiam czy byc dawczynią komórki jajowej, z mężem duzo o tym rozmawiamy i szkoda mi osób, które nie moga mieć dziec:(
/2 lata temu
Teraz kiedy kobiety coraz później deydują się na bycie matką adopcja komórej bywa często jedynym rozwiązaniem. Czy mogę zapytać, u jakiego lekarza się leczyliście, który ma tak dobrą rękę?
/3 lata temu
My podchodziliśmy do in vitro w klinice Invimed w Warszawie, ale u nas była nieco inna sprawa, bo było to invitro z adopcją komórek jajowych, niestety moje jajniki już nie pracują mimo dość młodego wieku. Wierzcie lub nie, ale udało się za pierwszym razem, mamy teraz zdrową śliczną córeczkę, niedługo spróbujemy podejść do kriotransferu, bo przy procedurze in vitro dostaliśmy aż 8 komórek dawczyni, z czego 6 się zapłodniło. Mamy więc nadzieję na rodzeństwo w niedługim czasie :)
POKAŻ KOMENTARZE (4)