kobieta w ciąży przed lustrem fot. Fotolia

Ile będę ważyć w ciąży

Tyjesz? To dowód, że zapewniasz dziecku warunki do prawidłowego rozwoju. Ale mimo wszystko monitoruj przyrost wagi!
/ 07.12.2012 13:44
kobieta w ciąży przed lustrem fot. Fotolia

Waga w ciąży - więcej i więcej

W ciąży powinnaś przytyć 11,5–16 kg. Kobiety, które przed ciążą były zbyt szczupłe, mogą sobie pozwolić na nieco więcej, czyli 12,5–18 kg. Wartości zalecane kobietom z nadwagą są niższe, bo - podobnie jak i zbytnia szczupłość - może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. W pierwszym trymestrze ciąży przytyjesz ok. 1–2 kg, w drugim ok. 6 kg, a w trzecim – ok. 5 kg. W szóstym tygodniu zmiana wagi nie jest jeszcze dostrzegalna. Niech cię nie niepokoi to, że brzuszek nie urósł. Dopiero w okolicy 12. tygodnia będzie go widać.

Waga w ciąży - skąd te kilogramy?

Przychodzące na świat dziecko waży zwykle poniżej 4 kg. Na twoje dodatkowe kilogramy składają się: ciężar łożyska, płynu owodniowego, zwiększonej objętości krwi, powiększonych piersi oraz macicy, a także niewielka ilość tkanki tłuszczowej, która gromadzi się jako rezerwa energii potrzebna podczas karmienia piersią.

Waga w ciąży - uwaga: kłopoty

Lekarz sprawdza twoją wagę podczas kolejnych kontroli. Jeśli okaże się, że za mało, zaleci, byś przytyła. Zbyt mały wzrost wagi może zakłócić rozwój płodu. Natomiast szybki przyrost kilogramów może być sygnałem zatrucia ciążowego. Jego objawem jest też wzrost ciśnienia krwi, obrzęki oraz bóle i zawroty głowy.

Waga w ciąży - jadłospis na piątkę

W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię nie zwiększa się, w drugim rośnie o ok. 360 kcal w stosunku do czasu przed ciążą, a w trzecim trymestrze o ok. 475 kcal. Ważniejsze jest jednak, by jeść lepiej, a nie więcej, podobnie jak mniej, a częściej.