POLECAMY

Ignacy, Ignacja, Iga

Imię łacińskie, utworzone od rzeczownika ognis, czyli „ogień”. Prawdopodobnie w epoce antycznej rzymskie matrony nadawały je synom, kiedy chciały, aby ich potomkowie wyrastali na mężczyzn o płomiennych sercach.
Ignacy, Ignacja, Iga

Dawniej – szczególnie w XVIII i XIX wieku oraz w latach międzywojennych – w Polsce od Ignacych dosłownie się roiło. Obecnie imię to na nadmiar popularności nie może narzekać, choć od jakiegoś czasu ponownie zaczyna wracać do łask. Mniej powszechna jest forma żeńska – Ignacja. Od niej urobiono wersję skróconą: Iga, która z kolei cieszy się współcześnie sporym powodzeniem. Zarówno Ignacy, jak i jego damskie odpowiedniki, obchodzą imieniny: 1 lutego, 11 maja, 15, 31 lipca i 23 października.

Osoby o tych imionach są wrażliwe, uczuciowe i zdolne do poświęceń. Doskonale sprawdzają się w roli rodziców. W sferze zawodowej najczęściej wykazują ogromną kreatywność. Ich słabą stroną jest punktualność. To znaczy jej brak, albo znaczny niedobór.

Wkrótce niejeden Ignacy rzeczywiście będzie miał sposobność wypróbować swoje „płomienne serce”. Okazji do miłosnych przygód nie powinno zabraknąć. Natomiast Igi i Ignacje chwilowo sprawy sercowe odłożą na dalszy plan. Skoncentrują się na kwestiach bardziej przyziemnych – praca, dom, dzieci... i ewentualnie jakiś mąż.


Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)