POLECAMY

Dlaczego błogosławiona Ifigenia trafiła pod gilotynę?

Przed wstąpieniem do zakonu sakramentek błogosławiona Ifigenia nazywała się Maria Zuzanna de Gaillard de Lavaldene. Co jeszcze o niej wiemy? Jak żyła i jak zginęła błogosławiona Ifigenia?
Dlaczego błogosławiona Ifigenia trafiła pod gilotynę? fot. Fotolia

Krótka historia błogosławionej Ifigenii


Błogosławiona Ifigenia jest jedyną patronką osób o tym imieniu. Urodziła się w 1761 roku w Bollene. Naprawdę nazywała się Maria Zuzanna de Gaillard de Lavaldene; imię Ifigenia przyjęła dopiero po wstąpieniu do zakonu sióstr sakramentek.

W zakonie zastała ją rewolucja francuska. Władze rewolucyjne wydały rozporządzenie, w myśl którego siostry miały opuścić klasztor i udać się dokądkolwiek. Ifigenia i liczna grupa jej towarzyszek oświadczyły, że dobrowolnie nie opuszczą stanu zakonnego. Dlatego po opuszczeniu klasztoru wynajęły w miasteczku dom i nadal żyły we wspólnocie zakonnej.

Wkrótce Konwent – czyli rząd rewolucyjny – kazał siostrom złożyć przysięgę, powszechnie odbieraną jako akt antyreligijny. Zakonnice stanowczo odmówiły. Zostały więc aresztowane i kolejno trafiały pod gilotynę. Wszystkie przyjmowały śmierć spokojnie, a nawet z radością. Ifigenia zginęła pod gilotyną w 1794 roku.Co oznacza imię Ifigenia?


Ifigenia to dwuczłonowe imię greckie, oznaczające osobę dobrze urodzoną.
 

Dzień błogosławionej Ifigenii – 7 lipca. 

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)