POLECAMY

Hormony ciążowe: jak działają?

Dowiedz się, jaki wpływ na twój organizm mają ciążowe hormony!
Hormony ciążowe: jak działają? fot. Fotolia

Jak uniknąć wahań nastroju spowodowanych hormonami?

W czasie ciąży zachowanie kobiety targają skrajne uczucia – od euforii po obawy i lęki. Za te wzloty i upadki odpowiedzialny jest wzrost poziomu hormonów, głównie adrenaliny, noradrenaliny i endorfin. Nie ma na nie leku, ale łatwiej będzie ci sobie z nimi radzić, gdy zadbasz by:
  • unikać cukru, czekolady, kofeiny,
  • zdrowo się odżywiać na co dzień,
  • zachować równowagę między pracą a czynnym wypoczynkiem,
  • rozmawiać o tym, co martwi i denerwuje.

Gonadotropina kosmówkowa (HCG)

Stymuluje ciałko żółte do dalszej produkcji progesteronu co sprawia, że nie dochodzi do złuszczenia śluzówki macicy (miesiączki) i pozwala na utrzymanie ciąży. Pobudza też wytwarzanie testosteronu w jądrach płodu, wpływając na różnicowanie się męskich narządów płciowych. HCG jest niezbędny do utrzymania ciąży (niedobór może spowodować poronienie).

Progesteron

Pod jego wpływem rozluźniają się mięśnie gładkie układu pokarmowego, moczowego i rozrodczego, co przyczynia się do takich dolegliwości jak zgaga, zaparcia, wzdęcia. Wpływa również na zatrzymanie płynów w organizmie. Chroni mięsień macicy przed przedwczesną czynnością skurczową. Pobudza do pracy gruczoły piersiowe. Progesteron wycisza emocje, pozwala się skupić na ciąży.

Estrogeny

Stymulują wystąpienie cech płciowych, regulują cykl miesiączkowy, pod ich wpływem dochodzi do owulacji. Na równi z progesteronem są niezbędne do utrzymania ciąży. Umożliwiają powiększanie się ciężarnej macicy i rozwój kanalików mlecznych w piersiach.

Relaksyna

Powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów, dzięki czemu macica może swobodnie powiększać się, a kanał rodny staje się bardziej elastyczny.

Kortyzol

Spełnia w organizmie różne funkcje, bierze udział w przemianach energetycznych. W ciąży jego poziom wzrasta kilkukrotnie, dzięki czemu organizm ma więcej energii, by sprostać nowym zadaniom. Osłabia działanie układu immunologicznego - w przeciwnym razie płód byłby rozpoznawany przez organizm jako mutacja kodu genetycznego.

Oksytocyna

Powoduje skurcze macicy podczas porodu, połogu i w czasie orgazmu. Jest obecna w organizmie już w czasie ciąży, ale mięsień macicy jest wtedy na nią niewrażliwy. Stężenie oksytocyny wzrasta w drugim okresie porodu.

Prolaktyna

Hormon macierzyństwa. Bodźcem do jej wytwarzania jest ssanie piersi przez dziecko. Dodatkowo hamuje owulację i popęd płciowy. Pozwala łagodniej znosić niedogodności związane z opieką nad niemowlęciem. Prolaktyna zmniejsza twoje zainteresowanie seksem i kieruje uwagę na dziecko.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak/Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)