Grypa w ciąży

Niestety, o tej porze roku dosłownie wszystko sprzyja przeziębieniom i grypie. Poza tym w ciąży twoja odporność na infekcje jest niższa.
ciąża, kobieta

Gdyby można było uciec tam, gdzie nie ma kataru, kaszlu i gorączki... Ech, życie byłoby lepsze bez grypy. A tak trzeba stawiać przeciw niej zasieki. I to jak największe, bo teraz chronisz nie tylko siebie, ale także swoje maleństwo.

Chroń siebie i brzuszek
Oczywiście nie oznacza to, że masz złożyć broń, bo i tak ta wstrętna grypa cię dopadnie. Wcale nie! Zrób wszystko, aby jej umknąć. Od czego zacząć?
- Nie kontaktuj się z chorymi. Zanim spotkasz się ze znajomymi czy rodziną, zapytaj, czy kogoś (również małe dzieci) męczy katar, kaszel. Masz prawo dbać o zdrowie swoje i twojego nienarodzonego maluszka. Unikaj też miejsc, gdzie jest dużo ludzi, np. hipermarketów, kina. Jeśli jest to możliwe, przesiądź się z autobusu, tramwaju czy metra do samochodu. Grypą można zarazić się drogą kropelkową (wystarczy, że ktoś blisko ciebie kichnie). Niestety, wirus grypy nie tylko sam pustoszy organizm, ale także ułatwia wtargnięcie innym wirusom czy bakteriom.
- Uodparniaj się. Herbata z cytryną albo sokiem malinowym, mleko z miodem, napar z dzikiej róży lub aronii (dużo witaminy C). Nie rezygnuj z energetycznego śniadania – osoby, które nie omijają tego posiłku, o wiele rzadziej ulegają infekcji. Jedz dużo owoców i warzyw.
- Zaszczep się. Lekarze twierdzą, że to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie grypy. Warto się zaszczepić, bo wirus tej choroby jest niebezpieczny dla ciężarnej. Czasem grypa przebiega naprawdę ciężko i prowadzi do poważnych powikłań, np. zapalenia płuc.

Jednak zachorowałaś!
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który przepisze odpowiednie lekarstwo. W czasie ciąży nie można stosować środków zwalczających grypę czy objawy przeziębienia, także niektórych leków przeciwbólowych. Pamiętaj, że nie powinnaś brać żadnych preparatów zawierających aspirynę. Dozwolony jest tylko paracetamol. Zanim pójdziesz do przychodni, możesz sobie pomóc:
- Pij dużo płynów. Przygotuj napar z lipy, który działa napotnie i jest stosowany przy schorzeniach dróg oddechowych.
- Zmniejsz ból gardła. Wypłucz gardło roztworem soli lub azulanu albo naparem z szałwii. Unikaj środków przeciwkaszlowych – zawierają kodeinę, która jest niebezpieczna dla płodu. Sięgnij po syropy homeopatyczne.
- Ułatw sobie oddychanie. Zakatarzony nos możesz smarować maścią majerankową albo płukać roztworem z soli morskiej czy fizjologicznej.
- Jak najwięcej wypoczywaj. Dużo śpij. W czasie snu organizm odzyskuje siły, a wtedy łatwiej mu walczyć z zarazkami.

Tatiana Audycka
Konsultacja: dr Monika Przybyłkowska, ginekolog położnik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/6 lat temu
Ja Prenalen normalnie w aptece kupowałam, nie miałam z tym problemu. Co do rady pt. "siegnij po syropy homeopatyczne" - ok, fajnie, ale tylko takie bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale wiele z nich nie jest! Zwracajcie na to uwage!!
/6 lat temu
Wiadomo ze teraz jest tak ze chcemy w ciązy jak najszybciej wyjśc z przeziębień a jesli ma to być naturalny sposób to chyba jeszcze lepiej.
/6 lat temu
Gdzie kupowałaś ten syrop ? Jest tylko w aptekach ? Własnie czuje że i mnie coś rozbiera i chyba bede musiała po niego siegnąc, a jestem w 6mc ciąży.
POKAŻ KOMENTARZE (6)