Gronkowiec złocisty

Dzień dobry. jestem w 5. miesiącu ciąży, mam problemy skórne na twarzy, ostatnio przez przypadek rozdrapałam ropne zmiany.
Gronkowiec złocisty

Dzień dobry. Jestem w 5. miesiącu ciąży, mam problemy skórne na twarzy, ostatnio przez przypadek rozdrapałam ropne zmiany. 2 lata temu miałam gronkowca złocistego na skórze. Czy przez rozdrapanie zmian skórnych gronkowiec może przeniknąć do krwi? A jeżeli tak, jakie to ma konsekwencje dla płodu? Czy jest to niebezpieczne? Czy dziecko może się zarazić w ten sposób gronkowcem? Gdzie mogę zrobić sobie badanie na posiew z krwi na obecność gronkowca? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.


Madzia
Przede wszystkim proszę wykonać badanie na obecność gronkowca w laboratorium (albo odpłatnie, albo poprosić lekarza o skierowanie). Nie podaje pani jak zakończyła się sprawa z gronkowcem dwa lata temu - tzn. czy została przeprowadzona terapia antybiotykami i ponownie wykonano badanie na jego obecność. Ciąża to okres osłabionej odporności, w którym czasami dochodzi do uaktywnienia gronkowca. Proszę ten temat omówić z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Wiem, że niektórzy leczą się metodami naturalnymi z dobrym skutkiem - jedzenie dużej ilości czosnku, zażywanie propolisu (1 łyżka propolisu na ½ szklanki wody - jest to duże rozcieńczenie, ponieważ propolis jest na alkoholu). Bardzo duże sukcesy odnosi preparat Para Protex - niestety tego nie można zażywać w okresie ciąży (ale proszę o nim pamiętać - może zastosuje go pani po zakończeniu karmienia piersią).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)