Gdy marzysz o tym, by być mamą

Zaczynasz z zazdrością zaglądać do dziecięcych wózków? Do zajścia w ciążę warto się jednak przygotować.
/ 11.01.2007 12:24
Statystyki mówią, że Polki rodzą coraz mniej dzieci i zostają mamami w starszym wieku, niż miało to miejsce jeszcze 10 lat temu. Nie oznacza to jednak, że macierzyństwo nas nie interesuje. Po prostu, chcąc swoim dzieciom zapewnić jak najlepsze warunki, w bardzo młodym wieku stawiamy raczej na zdobywanie wykształcenia i doświadczeń zawodowych. Nieodwołalnie jednak w życiu większości z nas nadchodzi moment, gdy stwierdzamy: „Tak, bardzo chcę mieć dziecko”.

Pokochajcie zdrowy styl życia
Już w chwili, gdy zaczyna wam w głowach świtać myśl o zostaniu rodzicami, powinniście zacząć zdrowo żyć. Co oznacza to w praktyce?
- Papierosy? Absolutnie zakazane. Rzucić palenie powinna zarówno potencjalna mama (jej organizm musi mieć czas na odtrucie), jak i tata. Udowodniono, że nikotyna fatalnie wpływa na stan plemników.
- Diety odchudzające? Do widzenia! Ubytek tkanki tłuszczowej pociąga za sobą spadek estrogenów, czyli hormonów m.in. sterujących kobiecą płodnością. Kobieta planująca ciążę powinna bardzo dobrze się odżywiać, zaopatrując organizm w składniki niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.
- Alkohol i kawa? Tak, ale umiarkowanie. Lampka wina, piwo czy jedna mała czarna na pewno nie powinny zaszkodzić.
- Spacery? Koniecznie! Przynajmniej pół godziny dziennie. Dotleniony organizm przyszłej mamy i taty to także inwestycja w zdrowie upragnionego potomka.
- Wizyta u dentysty? Obowiązkowa! Przed ciążą wszystkie zęby powinny być wyleczone. Pozwoli to uniknąć stanów zapalnych oraz pomoże zębom zdrowo przetrwać okres ciąży i karmienia, który jest dla nich ciężkim czasem (ryzyko odwapnienia).

Do lekarza marsz!
Rozpoczęcie starań o dziecko to świetny moment, by całościowo skontrolować stan swojego zdrowia. Konieczne jest wykonanie podstawowych ogólnych badań, takich jak analiza moczu, morfologia, poziom cukru i cholesterolu (lekarz może też zlecić RTG klatki piersiowej). Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, który cię zbada, zrobi cytologię, a także zleci badanie na toksoplazmozę (niebezpieczną dla płodu chorobę przenoszoną przez koty), czynnik WR i ewentualnie przeciwciała wirusa HIV.
Wszystkie te badania, o ile korzystasz z państwowej służby zdrowia (NFZ), powinny być wykonane bezpłatnie!
Po obejrzeniu wyników badań lekarz stwierdzi, czy stan twojego zdrowia pozwala na rozpoczęcie starań o dziecko, ewentualnie także zadecyduje, czy powinnaś brać jakieś leki czy preparaty, np. witaminowe lub uzupełniające poziom mikroelementów. Zwykle kobietom już przed zajściem w ciążę zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego, który zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego dziecka. Zaleceń lekarza bezwzględnie przestrzegaj! W tym czasie nie próbuj też leczyć się na własną rękę.
Coraz częściej lekarze kobietom chcącym zajść w ciążę proponują poddanie się szczepieniom na różyczkę (o ile wcześniej na nią nie chorowały), wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczkę) typu A i B i grypę. Nie broń się przed nimi – każde zachorowanie to zwiększone ryzyko dla dziecka. Np. różyczka przebyta w pierwszych miesiącach ciąży może spowodować ciężkie uszkodzenie płodu – ślepotę, głuchotę, zaburzenia neurologiczne.

Czas na działanie
Już wiecie, że jesteście zdrowi, pora więc zacząć starania. Dni najbardziej płodne wypadają w połowie cyklu (1. dzień to ten, w którym pojawiła się ostatnia miesiączka). Okres płodny trwa od 12. do 16. dnia cyklu. Możesz też zrobić domowy test owulacyjny (kupisz w aptece) i ustalić dokładny czas jajeczkowania. Przed dniem planowanego współżycia warto zachować kilkudniową abstynencję seksualną (mężczyzna będzie miał więcej zdrowych plemników w nasieniu).
Nie liczcie na to, że uda wam się już w pierwszym miesiącu. Statystyki mówią, że ponad połowa par musi czekać dłużej. Nie zniechęcajcie się i próbujcie dalej. O problemach z płodnością można zacząć mówić dopiero po roku współżycia 3–4 razy w tygodniu, bez stosowania zabezpieczeń.

Aleksandra Barcikowska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/16.01.2007 22:18
Zgadzam się, że artykuł jest nierzetelny i wprowadza w błąd. Dotyczy kobiety "uśrednionej". Pod względem długości cyklu i okresu płodnego kobiety bardzo się między sobą różnią.A nawet ta sama kobieta nie ma dwóch identycznych cykli. Okres podany w artykule dotczy tylko książkowego przykładu i należało o tym wspomnieć. A najlepszym sposobem na dokładne sprawdzenie, kiedy występuje okres płodny jest stosowanie metody objawowo-termicznej. Każda kobieta może z łatwością się jej nauczyć i bez pomocy lekarza ustalić kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
/03.01.2007 17:03
Gratuluję wszystkim kobietom spodziewającym się dziecka!!!Fakt poczęcia jest cudem i dlatego warto patrzeć na ciąże także pod tym kątem.My z mężem jesteśmy na etapie starania się o dziecko i nie mozemy się doczekać momentu kiedy nam się to uda!!!!!
/29.12.2006 10:26
Nasz DZidzius byl nieplanowany mimo ze jestesmy juz 10 lat razem. Ale bardzo sie cieszymy: - ). Nie moge sie doczekac kiedy zobacze nasza coreczke ale jednoczesnie bardzo sie boje ze sobie nie poradze. Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (3)