POLECAMY

Erytrocyty w moczu

Jestem w 32. tyg. ciąży i podczas ostatnich badań moczu zostały wykryte erytrocyty.
Erytrocyty w moczu

Jestem w 32. tyg. ciąży i podczas ostatnich badań moczu zostały wykryte erytrocyty św. i wył. 10-15 w polu widzenia. Mój ginekolog nic na to nie poradził, ale martwię się, czy to nie zaszkodzi dziecku, albo nie wywoła przedwczesnego porodu. Proszę o poradę i z góry

Ilona

Czemu pani się martwi? Przecież lekarz też ukończył medycynę. Proszę mu trochę zaufać. Myślę, że nic na to nie poradził, ponieważ zdarza się tak, że w moczu ciężarnych są pojedyncze krwinki w polu widzenia i jest to wynikiem nieprawidłowego pobrania próbki moczu do badania lub wysokobiałkowej diety w dniu poprzedzającym badanie. Myślę, że warto byłoby jednak powtórzyć badanie i by uniknąć błędnego wyniku związanego z nieprawidłowościami pobrania moczu, aby było ono w pełni miarodajne i obiektywne. Mocz należy pobierać rano, po uprzednim podmyciu krocza zwykłą wodą, do specjalnie do tego celu przeznaczonego pojemnika zakupionego w aptece, bądź wydanego przez laboratorium, w którym wykonywane będzie badanie. Najlepiej pobrać do badania środkowy strumień moczu, ze względu na to, iż strumień początkowy oraz końcowy mogą być zanieczyszczone białkiem lub bakteriami znajdującymi się w okolicy krocza. Powinien on być dostarczony do laboratorium możliwie jak najszybciej. Ponieważ zdarza się, że obecność erytrocytów w moczu może świadczyć o kolce nerkowej, kamicy nerkowej i zakażeniu układu moczowego (tylko przy tych schorzeniach też są dodatkowe objawy, np. bakterie w moczu, silne bóle w okolicy nerek, częste oddawanie moczu, pieczenie przy oddawaniu moczu itp.). Erytrocyty mogą też pojawić się w moczu, jeśli kobieta przyjmuje lek - heparynę.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
ja dziś odebrałam wyniki i napisane jest, że krwinek czerownych jest do 50 świeże w r. to chyba r. nie mogę rozszyfrować tej litery. to chyba barzo zły wynik?
/6 lat temu
spokojnie ja tez tak mialam i mam teraz urinal biore i wszystko jest ok
/7 lat temu
Mysle ze tak moze byc.Ja pamietam ,ze jeszcze kiedy nie byłam w ciazy maiłam problemy z pecherzem to własnie lekarz wspominał o szczepionce urovaxom na takie dolegliwosci i przypadłości ze strony pęcherza.Bede musiała do tego powrócic.
POKAŻ KOMENTARZE (2)