Dziwne objawy ciąży fot. Fotolia

Dziwne dolegliwości w ciąży

Nie wiesz, skąd te zmiany w organizmie?
Milena Oszczepalińska / 19.11.2015 11:14
Dziwne objawy ciąży fot. Fotolia

Nagle twój organizm działa inaczej, niż dotychczas? Nie wiesz, co się dzieje, ale to ciągłe chrapanie, nadmierne pocenie się czy kolejne plamy na skórze zaczynają cię drażnić? To wszystko przez ciążę! Jeśli nie byłaś przygotowana na takie rewolucje, możesz być nieco zdziwiona. Ciąża to naprawdę nietypowy czas. Bywa, że organizm kobiety bardzo różnie reaguje na ten stan.

Dziwne dolegliwości w ciąży

1. Uciążliwa bezsenność

W ciąży bardzo chciałabyś wypoczywać i wysypiać się, wiedząc, że po urodzeniu dziecka może już nie być tak łatwo odpocząć. Niestety, wiele kobiet cierpi w tym czasie na bezsenność i zamiast przesypiać całe noce, kręci się z boku na bok aż do świtu.

2. Wstydliwe nietrzymanie moczu

W ciąży masz powiększoną macicę, a do tego sporo miejsca w brzuchu zajmuje dziecko. Możesz zatem odczuwać uciskanie na pęcherz, a przez to ciągłą potrzebę oddawania moczu. Dodatkowo słabe mięśnie Kegla mogą powodować, że popuszczasz nawet kichając czy śmiejąc się.

3. Uporczywie zapchany nos

Wydaje ci się, jakbyś była ciągle przeziębiona. Zatkany nos nie chce dać za wygraną. Zainwestuj w nawilżacz powietrza, powinien przynieść ulgę.

4. Nieeleganckie chrapanie

Dawniej spałaś zupełnie bezgłośnie, a teraz sama się dziwisz, że tak strasznie chrapiesz. Twój partner nie ma lekko... Staraj się spać na boku, a jeśli zajdzie taka konieczność, zacznij stosować spray na zatkany nos. Pamiętaj jednak, by nie zażywać niczego bez konsultacji z lekarzem.

5. Nieestetyczne plamy na skórze

Podczas ciąży twój organizm produkuje więcej melaniny, która nadaje pigment skórze. Nie martw się, po porodzie plamy powinny zniknąć.

6. Dokuczliwe żylaki i hemoroidy

Wraz z rozwojem ciąży twój organizm musi nosić większy ciężar ciała. To przeciążenie może spowodować powstanie żylaków. Aby tego uniknąć, nie zakładaj obcasów, dużo spaceruj. Nie stój i nie siedź długo w jednej pozycji.

7. Zmienione piersi

Brodawki i otoczki brodawek powiększają się. Dodatkowo otoczki są ciemniejsze niż dawniej. W ten sposób piersi przygotowują się do laktacji.

8. Męczące wzdęcia

Uważaj na dietę. W ciąży powinnaś odżywiać się zdrowo, ale też nie wszystkie produkty powszechnie uznawane za zdrowe, są wskazane dla ciężarnych. Jeśli dokuczają ci wzdęcia, unikaj brokułów, cebuli, kapusty, brukselki, kukurydzy i grochu.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)