POLECAMY

Dlaczego każda mama powinna mieć godzinę tylko dla siebie?

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci i dom. Czy wiesz, co daje godzina tylko dla siebie w ciągu dnia w życiu matki i kobiety w ciąży? Zobacz, dlaczego warto znajdować dla siebie wolny czas!

godzina dla siebie

fot. Fotolia

W ciąży dbaj o siebie!

Ciąża to niezwykły okres dla każdej kobiety. To moment, w którym przewartościowuje się Twoje życie. Ważne, abyś już wtedy nauczyła się myśleć o sobie i swoich potrzebach, a także wówczas kiedy urodzi się maleństwo.

Świeżo upieczona mama nie zawsze pamięta, że mimo tej wielkiej zmiany w życiu, cały czas pozostaje sobą. Powinnaś mieć swoje cele i marzenia.

Tylko jeśli sama będziesz szczęśliwa, będziesz mogła dać szczęście swojemu dziecku, partnerowi i bliskim. Realizując siebie budujesz swój wewnętrzny spokój i radość. Nie można bowiem dać innym czegoś, czego samemu  się nie posiada. Walcz zatem o siebie i bądź szczęśliwą!

Zobacz także: Zabiegi SPA dla kobiet w ciąży

Jak pamiętać o czasie tylko dla siebie podczas ciąży?

Sposobem na pamiętanie o tym, by mieć godzinę dla siebie może być urokliwa, kobieca aksamitka z marzeniem wpisanym od wewnętrznej strony. Sprawi ona, że będziesz uśmiechniętą i radosną mamą.

Tasiemka noszona na nadgarstku, będzie Ci non stop przypominać, że jest coś, co musisz robić, aby być szczęśliwą.

Już w okresie ciąży będzie Cię uczyć wyrabiania nawyków, robienia czegoś wyłącznie dla siebie. Będzie przypominać Ci o tym, abyś robiła każdego dnia coś tylko z myślą o sobie, zarówno w okresie ciąży, jak i po narodzinach Twojego maleństwa. Dzięki niej wpadniesz w rytm wykonywania określonych czynności takich jak: codzienna gimnastyka, czytanie książek, unikanie nadmiernego podjadania słodyczy, czy picie dwóch litrów wody dziennie.

Jak to działa?

Wyjątkowość tej metody polega na tym, że tasiemka będzie Cię wspierać w dążeniu do celu, jaki w nią wpiszesz. Propozycją dla wszystkich mam jest napis „Godzina TYLKO dla mnie”. W ten sposób nauczysz się jak znaleźć czas w ciągu dnia, który poświęcisz wyłącznie sobie. Przeorganizuj swoje życie rodzinne, porozmawiaj z partnerem, by wiedział, jak ważne jest dla Ciebie spędzania czasu z samą sobą. Zastanów się co będziesz chciała w tym czasie robić – tylko to co sprawia Ci przyjemność. Dlatego proponuję Ci, abyś każdego dnia, począwszy od pierwszych chwil ciąży, potrafiła znaleźć przynajmniej godzinę, kiedy Ty i Twoje potrzeby będą na pierwszym planie. Bez względu na to, czy będzie to czas poświęcony na czytanie magazynów, książek, kawa z przyjaciółką w Waszej ulubionej kafejce, masaż czy wizyta w salonie kosmetycznym.

Kamila Kubiak

"Twoja tasiemka będzie Ci stale przypominać o tym, abyś w nowej rzeczywistości umiała również znaleźć ten czas tylko dla siebie" – mówi Kamila Kubiak, twórczyni marki ChouChou Like Me.

Zobacz także: Jak być zadbaną mamą?

Moment kiedy kobieta zaczyna wchodzić w inny etap swojego życia, etap zostania Mamą ma w sobie coś z magii. Od razu wyjaśniam, że nie umniejszam różnych trudów i przypadłości związanych z ciążą ale wskazuję, że mimo wszystko, cała ta zmiana jest cudem, cudem nowego życia. Warto, abyś na etapie oczekiwania na dziecko (czas ciąży) przygotowała się do nagromadzenia zasobów, które będą Ci potrzebne, gdy dziecko pojawi się na świecie. Przedstawiam propozycję na gromadzenie zasobów opierającą się na IV obszarach (emocje, fizyczność, umysł i relacje):

Emocje

W ciąży jesteś przekaźnikiem różnych stanów dla swojego dziecka, zatem warto, abyś działała na rzecz uśmiechu, radości, odpoczynku, oddychania, itd. każdego dnia swojej ciąży.

pytania coachingowe:

  • Co mogę robić, aby więcej się uśmiechać/odczuwać radość/ odpoczywać/ świadomie oddychać w ciąży ? (oczywiście możecie wpisać każdy inny pozytywny stan, który przychodzi Wam do głowy),
  • Jaki stan będzie mnie wspierał w ciąży i dawał dodatkowe siły?

Fizyczność

W ciąży nadal jesteś Kobietą niezależnie od tego, że inaczej wyglądasz, poruszasz się itd. To może ale naprawdę nie musi być wymówką, abyś nie podarowała sobie czasu dla swojej kobiecości właśnie w ciąży.

pytania coachingowe:

  • Jak mogę dbać o swoją kobiecość w ciąży?
  • Jaką Kobietą najbardziej pragnę być w ciąży?(wygląd poruszanie się, kolory itd.).

Umysł

W ciąży możesz pracować, realizować zadania a nawet sięgać po marzenia, czy uczyć się nowych rzeczy. Dobre zarówno dla Ciebie jak i Twojej pociechy jest aktywne funkcjonowanie, uwzględniając oczywiście różne ograniczenia związane z ciążą i zdrowiem.

pytania coachingowe:

  • Jaka aktywność w ciąży jest dla mnie szczególnie interesująca i dostępna?
  • Co właśnie teraz w okresie ciąży czujesz, że chciałbyś robić? Kiedy zrobisz pierwszy krok ku temu?

Relacje

W ciąży możesz mieć więcej czasu, zatem wykorzystaj ten czas na relacje, które są dla Ciebie w tym okresie szczególnie ważne. Nie chodzi o relacje, które powinnaś lub musisz utrzymać ale takie, które są dobrowolne i właśnie teraz bardzo Ci potrzebne.

pytania coachingowe:

  • Jaka relacja teraz, gdy jesteś w ciąży jest dla Ciebie szczególnie cenna?
  • Z kim właśnie teraz chciałabyś się spotkać/spotykać i spędzać czas? Kiedy zaproponujesz takie spotkanie?

Jak widzisz masz z czego wybierać, aby mieć „Godzinę tylko dla siebie”, zatem odpowiedz na pytania, zrób sobie listę małych działań i działaj!

Komentarz eksperta: Katarzyna Latek-Olaszek, profesjonalny coach

Zobacz także: Jak zorganizować życie w ciąży?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)