Diastasis recti, czyli uciążliwy brzuszek po ciąży

W czasie ciąży rozciągają się skóra oraz mięśnie brzucha. Dlatego po porodzie wiele młodych matek trenuje, by przywrócić swojemu ciału dawny kształt. Niestety mimo wielu intensywnych ćwiczeń, nie mogą pozbyć się zbędnego brzuszka. Wtedy należy sprawdzić, czy nie jest to spowodowane chorobą zwaną diastasis.
/ 06.02.2013 13:10

Co to jest diastasis recti?

Diastasis recti występuje, gdy mięśnie brzucha nie powracają do swojej pozycji sprzed ciąży, tylko rozdzielają się, a następnie rozchodzą na boki. Powstała w ten sposób przerwa między mięśniami biegnie przez sam środek brzucha i rozciąga się od dna mostka aż do pępka. Dopóki mięśnie brzucha się nie zejdą, są osłabione, a sam brzuch wygląda na większy. Jeśli więc cierpisz na zanik napięcia w mięśniach brzucha, możesz całymi dniami intensywnie ćwiczyć, a i tak nie przywrócisz mu kształtu sprzed ciąży.

Brzuszek po ciąży

Na tę przypadłość są narażone szczególnie kobiety, które urodziły bliźnięta lub ich ciąże powtarzają się regularnie, ponieważ w tych przypadkach mięśnie zostały rozciągnięte wiele razy. Diastasis recti może być już widoczne w czasie ciąży. W jej późniejszym okresie górna część macicy jest często postrzegana jako wybrzuszenie, w ciężkich przypadkach tej choroby może być widoczny zarys ciała nienarodzonego dziecka.

Jak sprawdzić, czy cierpię na diastasis?

Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami (stopy płasko na podłodze). Unieś głowę do góry tak, by mięśnie brzucha lekko się naprężyły. Następnie umieść dwa palce, wskazujący i środkowy, tuż powyżej pępka i kieruj je do góry wzdłuż brzucha. Jeśli czujesz przerwę miedzy mięśniami, tzn. jeśli możesz zmieścić tam więcej niż dwa palce, prawdopodobnie tkanka twojego brzucha została przerwana i cierpisz diastasis.

Warto wiedzieć: Jak mieć płaski brzuch?

Jak pozbyć się brzuszka po ciąży?

Jeśli ćwiczenia nie poprawiają kondycji brzucha i dodatkowo zaczynasz odczuwać ból w tej partii ciała, oznacza to, że niezbędna będzie operacja. Mięśnie bowiem są oddzielone od siebie tak daleko, że jedynym skutecznym sposobem ich złączenia jest abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha. Ten zabieg natychmiast przywraca napięcie mięśni brzucha, a także usuwa nadmiar skóry, także tej z rozstępami. Efektem zabiegu jest płaski i napięty brzuch.

Przeciwskazania dla kobiet cierpiących na diastasis

Osobom cierpiącym na diastasis odradza się wszystkie czynności, które mogą obciążać mięśnie brzucha i doprowadzić do jeszcze większego ich rozerwania; przede wszystkim dźwigania. Jednak młodym matkom trudno tego zalecenia przestrzegać – często podnoszą i noszą swoje dzieci.  Zanim jednak to zrobią, powinny wciągnąć brzuch i napiąć jego mięśnie. Podobnie powinny postępować wstając z krzesła lub z łóżka. W tym ostatnim przypadku powinny pamiętać, by nie wstawać z pozycji bocznej. Młode mamy powinny też unikać wykonywania czynności, przy których mają wypięty brzuch, np. przy przeciąganiu się rano.

Polecamy: Na czym polega abdominoplastyka?