Czy wady płodu zawsze kończą się chorobą dziecka? – opinia eksperta

Dzięki badaniom prenatalnym, takim jak USG w ciąży można kontrolować stan rozwijającego się płodu. Jeśli zostaną wykryte jakieś wady, można szybko rozpocząć leczenie. Czy dzięki temu jest szansa, że dziecko przyjdzie na świat zdrowe? Sprawdź opinię eksperta!
/ 14.05.2018 15:29

Badania pokazują, że na 100 ciąż aż 6 rozwija się nieprawidłowo. Czy są to w większości poważne wady rozwoju płodu i czy tak duży procent dzieci rodzi się z różnego rodzaju chorobami? Zapytaliśmy o to eksperta, znanego ginekologa położnika, dr  n. med. Grzegorza Południewskiego. Zobaczcie na materiale wideo, co odpowiedział!


Wady rozwojowe wykrywane w badaniach USG


Dzięki badaniom USG w ciąży można kontrolować, czy płód rozwija się prawidłowo. Okazuje się, że w 6 przypadkach na 100 tak się nie dzieje. Nie zawsze jednak w takich sytuacjach na świat przychodzą dzieci obciążone jakimiś chorobami. Po pierwsze te wady mogą być bardzo różne i nie zawsze poważne (np. taką mniej znaczącą wadą jest brak zawiązek dwóch zębów), a po drugie dzięki ich szybkiemu wykryciu w badaniach ultrasonograficznych jest szansa całkowitego wyleczenia, nawet jeszcze w okresie płodowym. Na szczęście jednak przypadki, gdzie dochodzi do poważnych nieprawidłowości, są niezwykle rzadkie.

Sprawdź, jakie badania mogą wykryć wady płodu.


A dlaczego w ogóle pojawiają się wady w rozwoju płodu? Posłuchajcie wypowiedzi eksperta na materiale wideo!

Zobacz też, czy częste badania USG w ciąży mogą szkodzić dziecku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.05.2018 23:33
To wszystko ogólnie zależy. Wskazany ogólnie jest dobry lekarz prowadzący ciążę. Bardzo dobre rzeczy słyszałam o swojej obecnej lekarce Beacie Chołys Duszyńskiej z Limanowej, jeśli chodzi o prowadzenie ciąży. U mnie aktualnie jestem już po tym etapie i mam juz dwoje dzieci. Ale ogólnie to ważny jest.