POLECAMY

Czy w ciąży można ćwiczyć

Jaki rodzaj aktywności fizycznej można wybrać w ciąży? Jak ćwiczyć bezpiecznie? Radzi autorka ćwiczeń dla kobiet w ciąży!
Czy w ciąży można ćwiczyć

Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży – radzi Katarzyna Sempolska, autorka ćwiczeń dla kobiet w ciąży i po porodzie (www.aktywne9miesiecy.pl).


1. Ćwiczenia w ciąży
to metoda na szybki powrót do szczupłej sylwetki po porodzie. Zapewniają też solidne przygotowanie do porodu, który jest wysiłkiem porównywalnym do przebycia długiego maratonu.


2. Przed rozpoczęciem treningu koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. I nie wystarczy zgoda na początku ciąży. Pytaj przy okazji każdej wizyty – ciąża się zmienia i aktywność fizyczna na każdym jej etapie może być niewskazana.


3. Podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży ryzyko poronienia jest największe, dlatego wizyta u ginekologa jest niezbędna. Jeśli ćwiczyłaś wcześniej, zazwyczaj nie musisz robić przerwy, tylko zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Byłaś mało aktywna? Bezpieczniej będzie, jeśli zaczniesz trening od drugiego trymestru.


4. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do ćwiczeń są m.in. krwawienia, cukrzyca, nadciśnienie, duża niedokrwistość, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz ciąża bliźniacza.


5. Możesz ćwiczyć? Super! Oprócz fitnessu (poszukaj zajęć dla kobiet w ciąży w swoim mieście) możesz też iść na basen lub aqua fitness (zrezygnuj z nich, jeśli masz skłonność do infekcji układu moczowego). Na siłowni korzystaj z bieżni, roweru, maszyny eliptycznej, ale unikaj steppera (za mocno angażuje mięśnie brzucha).

Najlepszy sport w ciąży - co polecacie?  - podyskutuj na forum!
Tagi: ciąża
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)