Czy styl życia wpływa na jakość nasienia?

Czy dbając o zdrową dietę, właściwą ilość snu, aktywność fizyczną i rezygnując z używek możemy poprawić parametry nasienia? Czy sam zdrowy styl życia wystarczy, aby walczyć z obniżoną płodnością?
/ 08.08.2012 16:14

Wiele różnych czynników ma wpływ na jakość nasienia. Często wiele z nich występuje równocześnie, co w znacznym stopniu utrudnia diagnostykę i leczenie. Na niektóre nie mamy wpływu (wady wrodzone, zaburzenia genetyczne). Niektóre możemy leczyć zachowawczo lub operacyjnie. Także wszelkie choroby (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia cholesterolowe) oraz ich leczenie pogarszają parametry nasienia. Dotyczy to także chorób nowotworowych oraz wdrożonych terapii (chemio-, radioterapia). Wszelkie choroby zakaźne, także te przenoszone drogą płciową, również mają wpływ na płodność.

Oczywiście szybkość życia i stres także nie są bez wpływu na nasza formę ogólną. Warto jednak pamiętać, że w ogromnym stopniu sami możemy wpłynąć na poprawę parametrów nasienia. Jednym z ważniejszych elementów wpływających na płodność jest styl życia.

Często wystarczą drobne zmiany w sposobie życia aby parametry nasienia uległy znacznej poprawie.

Sport, czy ogólnie pojęta aktywność fizyczna, zajmuje tutaj szczególne miejsce. Z jednej strony naturalnie dotlenia organizm, z drugiej stymuluje jądra do produkcji testosteronu - co przyczynia się do nasilenia spermatogenezy.

Wszelkiego rodzaju używki - alkohol, tytoń, narkotyki w oczywisty sposób pogarszają parametry nasienia, często na długi czas. Ich wpływ może także odbić się na prawidłowym rozwoju płodu. Udowodniono, że mężczyźni zrodzeni z matek palących w czasie ciąży mają o średnio 30% gorsze parametry nasienia w stosunku do mężczyzn, których matki nie paliły w czasie ciąży Niewątpliwie jednak niewielkie ilości alkoholu (szczególnie słabego ) nie są przeciwwskazane.

Warto też wspomnieć o odżywianiu. Nie chodzi o wprowadzanie diet radykalnych - żadna rewolucja nie wyszła nikomu na zdrowie. Wskazana jest dieta zbilansowana, nisko-węglowodanowa i nisko-tłuszczowa z dużą ilością warzyw i owoców.

Bardzo ważna jest suplementacja. Obecne produkty żywnościowe- wysokoprzetworzone i konserwowane nie są w stanie zapewnić nam wystarczających ilości witamin, minerałów czy pierwiastków śladowych. Dlatego przyjmowanie preparatów wielowitaminowych w dużym stopniu może wpłynąć na poprawę parametrów nasienia.

Oczywiście bardzo negatywnie wpływa na parametry nasienia otyłość. Pogłębia brak ruchu, doprowadza do zaburzeń metabolicznych, a z czasem także zaburzeń hormonalnych. Utrudnia również aktywność fizyczną oraz możliwość współżycia.

Należy pamiętać, że nawet jeżeli przyczyny obniżonej płodności lub niepłodności nie mogą być leczone jedynie w naszym zakresie, tzw. zdrowy tryb życia w dużym stopniu wspomaga wdrożoną terapię.

dr n. med. Robert Jarema – chirurg - specjalista urolog FEBU,  konsultant ds. andrologii w Klinice InviMed w Warszawie

Polecamy: Badanie nasienia – prawidłowy wynik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)