POLECAMY

Czy imię Lenka zaakceptuje urząd

Wybór imienia dla dziecka to niemały kłopot. Kiedy uda nam się już wybrać takie, które nie tylko będzie nam się podobało, ale i odróżni nasze dziecko od reszty rówieśników, na przeszkodzie mogą stanąć przepisy i Urząd Stanu Cywilnego.
Czy imię Lenka zaakceptuje urząd

Zasady nadawania imion ściśle określa art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU z 1986 nr 36 poz. 180). Ustawa powstała nie po to by utrudnić życie rodzicom, ale po to, by uniknąć nadawania dzieciom imion kuriozalnych (np. Antena) lub nacechowanych negatywnie (np. Kurtyzana).

Imię Lenka jest zdrobnieniem od imienia Lena. Nie występuje w rejestrze imion samodzielnie (pojawia się Lena). W tej sytuacji Urząd Stanu Cywilnego może nie wyrazić zgody na jego zarejestrowanie. Prawdopodobnie zażąda „pełnego” imienia. Lena, choć może ono być skróconą wersją imienia Helena, funkcjonuje też samodzielnie.

Najczęściej urząd zezwala na nadanie imienia, które znajduje się w rejestrze. W sytuacji gdy bardzo nam zależy na takiej, a nie innej formie można odwołać się od decyzji instytucji, ostatecznie nasze wątpliwości może rozwiać Krajowa Rada Języka Polskiego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/7 lat temu
[quote=~nata_shka] Ja chciałabym nadać mojemu synkowi imię Alexander. Wiem że w Polsce jest odpowiednik tego imienia Alekskander ale pisane przez x bardziej mi się podoba i nie widzę żeby taka pisownia w przyszłości przeszkadzała mojemu dziecku. Czy wg prawa polskiego mogę nadać mu takie imię? [/quote] Oczywiście, że można nadać dziecku imię Alexander. Taka pisownia jest stosowana na całym świecie i w Polsce także nie ma problemu. A`propos, Alexander to bardzo ładne imię. Zdrobniale nikt nie powie Olek, Oleś, Olesiek, tylko Alex, Alexio, Alek, Aleczek, Aluniek
/8 lat temu
jezeli trzeba sie zwrocic do urzedu / Rady Jezyka / innych swietych, to kiedy nalezy to zrobic? bardzo chcialabym nadac coreczce imie Tola, ale nie wiem czy zostanie zaakceptowane. Nie chcialabym rejestrowac imienia Anatola, od ktorego Tola sie wywodzi. i teraz nie wiem, czy moja coreczka pozostanie po narodzinach "bezimmiena" do czasu rozwiazania procedur, czy nalezy sie tym zajac jeszcze przed narodzinami?... z gory dzieki za wskazowki.
/8 lat temu
Jeśli chodzi o Maxymiliana - nie wiem skąd wieści jakoby RJP toto zaakceptowała. Jedną z najmocniej przez nią rekomendowanych zasad jest nieużywanie litr nie występujących w polskim alfabecie np. x, v, q. A już zwłaszcza w imionach które mają od lat utrwaloną polską pisownie jak Maksymilian.
POKAŻ KOMENTARZE (13)