Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki / fot. Shutterstock

Czy dieta przyszłej mamy ma wpływ na płeć dziecka?

Według prowadzonych ostatnio badań to, co jemy ma wpływ na płeć naszego potomka. Czy jednak faktycznie w rodzaju diety tkwi rozwiązanie tej zagadki? Czy naprawdę dieta kobiety może mieć wpływ na płeć jej dziecka? Sprawdźmy!
/ 03.10.2016 17:43
Podczas porodu znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się na życzenie pacjentki / fot. Shutterstock

Płeć dziecka może mieć znaczenie

Płeć dziecka dla części rodziców ma ogromne znaczenie, a powody tego mogą być naprawdę przeróżne. Niektórzy pragną mieć syna albo córkę, bo takie jest ich marzenie. Inni z kolei chcą, by narodził im się syn, gdyż mają same córki. Są jednak i tacy, którzy celowo wybierają płeć dziecka, gdyż pragnąc uchronić swojego potomka przed chorobą genetyczną, która jest w rodzinie. Udowodniono już bowiem, że niektóre z nich dotykają tylko chłopców, jak na przykład hemofilia albo choroba Lorenza, a niektóre wyłącznie dziewczynki, jak chociażby zespół Turnera.

Rozwój medycyny a płeć dziecka

Medycyna idzie ciągle do przodu. Zabiegi, które jeszcze do niedawna wydawały się niemożliwe, stają się rzeczywistością. Wystarczy chociaż przypomnieć sobie pierwszy przeszczep serca wykonany w Polsce przez ś.p. prof. Religę. Na dniach udało się lekarzom w Hiszpanii przeszczepić pacjentowi całą twarz, co jeszcze kilka miesięcy temu nie mieściłoby się nikomu w głowie.

Podobnie jest z decydowaniem o płci dziecka. Naukowcy opracowali już metodę, dzięki której rodzice mogą zadecydować, czy na świat przyjdzie im dziewczynka czy też chłopiec. Jednak jak na razie metoda ta jest w pełni sprawdzalna tylko i wyłącznie w przypadku zapłodnienia in vitro.

Polecamy:  Ile powinnaś przytyć w ciąży?

Jednak także rodzice, którzy w sposób naturalny będą starali się o potomka, będą mogli już zapewne niedługo mieć podobny wybór. W laboratoriach medycznych ciągle trwają badania nad mechanizmami zapłodnienia.

Bardzo więc prawdopodobne wydaje się, że już za kilka lat każdy rodzic będzie miał możliwość wyboru płci swojego dziecka.

Dieta na chłopca lub dziewczynkę

Niektórzy naukowcy twierdzą, że wpływ na płeć dziecka może mieć dieta przyszłej mamy. Czy jest jednak to prawda? Trudno stwierdzić ze 100% pewnością. Badania prowadzone w tym kierunku nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Dane procentowe niby potwierdzają tę teorię, ale są one tak naprawdę mało jednoznaczne i rodzą bardzo wiele pytań. Według teorii Shettlesa i Rorvika, która jeszcze do niedawna była bardzo popularna, kobiety, które pragną urodzić chłopca powinny jeść przede wszystkim:

  • mięso;
  • świeże warzywa i owoce.

Jest to dieta bogata w sód i potas. Podczas gdy przepis na dziewczynkę to dieta bogata w magnez i wapń. Przyszłym mamo poleca się więc przede wszystkim:

  • produkty mleczne;
  • marchewki;
  • rośliny strączkowe, np. fasola;
  • kluski, makarony itp.

Jednak już nowe badania wykazały błąd w założeniach dotyczących diety dla przyszłych rodzicielek synów. Podobno znacznie lepsze efekty dają w tym wypadku nie produkty bogate w sód i potas, ale dania pełnowartościowe, jak właśnie czekolada czy płatki owsiane, czy też chleb pełnoziarnisty. Produkty te były wykluczone w diecie oferowanej przez wcześniejszych naukowców. 

Jak więc widać nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy dieta ma faktycznie wpływ na płeć dziecka. Równie dobrze może już niedługo okazać się, że wszystkie te badania prowadzą do nikąd. Chyba lepiej będzie upatrywać nadziei w badaniach prowadzonych w laboratoriach medycznych, które dają znacznie bardziej prawdopodobne możliwości rozwiązania tej kwestii.'

Zobacz także: Jak się prawidłowo odżywiać w ciąży?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)