POLECAMY

Czy da się zaplanować płeć dziecka?

Każdy mężczyzna chce spłodzić syna, z którym mógłby jeździć na ryby i chodzić na mecze, a każda kobieta pragnie córki, której mogłaby czesać włosy i rozpieszczać jak księżniczkę. Mówią, że chcieć to móc, ale czy istnieje skuteczna metoda planowania płci dziecka?
Czy da się zaplanować płeć dziecka?

Nie istnieje pewna metoda zaplanowania płci dziecka. Aby tak się stało, konieczna byłaby ingerencja w materiał genetyczny zarodka, a to nie jest dopuszczalne. Istnieją jednak pewne sposoby, które pozwalają zwiększyć prawdopodobieństwo urodzenia się dziewczynki lub chłopca.

Długość życia plemników

Jedna z metod planowania płci dziecka została wymyślona przez dr. Franciszka Tenendo. Jest to tzw. metoda owulacyjna i sprawdza się tylko u kobiet mających regularne cykle miesięczne, gdyż konieczne jest dokładne określenie dnia owulacji. Metoda opiera się na żywotności plemników. Plemniki z chromosomem X, czyli żeńskie, są wolniejsze, ale za to dłużej żyją. Natomiast plemniki z chromosomem Y, czyli męskie, są szybsze, ale za to mają krótszy czas przeżycia w drogach rodnych kobiety. Jeśli para chce mieć dziecko płci męskiej, powinna współżyć tuż przed lub tuż po owulacji – wtedy jest większa szansa, że szybkie, ale krótko żyjące plemniki Y dotrą do komórki jajowej i ją zapłodnią. Jeśli natomiast pożądana jest córka, należy współżyć 1-2 dni przed owulacją – jest szansa, że wytrwałe plemniki z chromosomem X przetrwają w niekorzystnym środowisku dróg rodnych i dojdzie do poczęcia dziewczynki.

Polecamy: Jakie infekcje u matki są groźne dla płodu?

Odpowiednia dieta

Inną metodę zaproponował prof. Joseph Stokowski. Jest to tzw. metoda dietetyczna, która zakłada że rodzaj produktów jedzonych przez matkę, ma wpływ na płeć dziecka. Aby metoda miała szansę być skuteczna, trzeba rozpocząć dietę ok. pół roku przed planowanym poczęciem. Jeśli matka pragnie urodzić córkę, powinna jeść produkty bogate w wapń i magnez, czyli mleko, produkty mleczne, jaja, ryż, produkty mączne, figi, migdały, orzechy a także paprykę, fasolę, cebulę oraz czekoladę. Natomiast jeżeli rodzice chcieli by spłodzić chłopca, kobieta powinna jeść duże ilości pokarmów bogatych w sód i potas, czyli potrawy słone, mięso, wędliny, ryby, białe pieczywo, pomidory, ziemniaki, banany oraz oleje, za to należy unikać produktów mlecznych.

Elektryczność?

Istnieje także metoda dr. Patricka Schouna. Badania wykazały, że komórka jajowa jest elektrycznie naładowana – ujemnie lub dodatnio. Jeśli jest ujemna - przyciąga plemniki męskie, natomiast jeśli jest naładowana dodatnio - żeńskie. Można wykonać w laboratorium kalendarz polaryzacji komórki jajowej w konkretnych cyklach u danej kobiety. W Polsce ta metoda jest póki co trudno dostępna. 

Polecamy: Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?

A może in vitro?

W przybliżeniu jest też możliwe zaplanowanie płci podczas zabiegu in vitro. Podczas odwirowywania plemników możliwe jest odróżnienie tych z chromosomem X od tych z Y – na podstawie różnicy masy ich DNA. Tą techniką znacznie łatwiejsze jest zaplanowanie płci żeńskiej, aż 85% szans powodzenia.

Istnieje wiele metod planowania płci dziecka. Jedne z nich są udokumentowane naukowo, inne przetrwały w formie przesądów. Nigdy jednak nie ma 100% pewności czy poczniemy chłopca czy dziewczynkę. Jednak czy to naprawdę ma aż tak duże znaczenie? Najważniejsze żeby dziecko było zdrowe.

           

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)