POLECAMY

Czy choroby tarczycy mają wpływ na płodność?

Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że choroby tarczycy mają wpływ na zdolność zajścia w ciążę. Jak zaburzenia funkcjonowania tarczycy wpływają na kobiecą płodność?

Fot. Fotolia

Tarczyca to niezwykle istotny narząd, którego funkcjonowanie wpływa na samopoczucie, stan zdrowia fizycznego, a także na płodność. Zaburzenia czynności gruczołu tarczowego są częstą przyczyną niepłodności, przedwczesnych porodów i poronień, a także wad rozwojowych u dzieci.

Jak pokazują przeprowadzone wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym badania świadomości, niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że ten gruczoł o kształcie przypominającym motyla odgrywa tak istotną rolę w rozrodczości ze względu na wpływ wydzielanych przez niego hormonów na jajniki.

Zobacz: Kalkulator dni płodnych

Hormony tarczycy a płodność

Hormony wydzielane przez tarczycę: tyroksyna i trijodotyronina odgrywają istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej funkcji układu rozrodczego. W związku z tym lekarze endokrynolodzy zalecają wykonywanie badań sprawdzających czynność tarczycy u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę, lub u których choroby tarczycy występują w wywiadzie rodzinnym. Jest to szczególnie istotne u kobiet ze schorzeniami, takimi jak endometrioza czy zespół policystycznych jajników. Obie te choroby zwiększają prawdopodobieństwo równoczesnych zaburzeń czynności gruczoły tarczowego.

Warto wiedzieć: Jak choroby tarczycy wpływają na ciążę?

Choroby tarczy a planowanie ciąży

Kobiety z chorobami tarczycy, które planują urodzenie dziecka muszą być leczone, a ich stan zdrowia powinien być kontrolowany co 4-6 tygodni. Utrzymywanie stężenia hormonów tarczycy  na właściwym poziomie jest niezmiernie ważne, by umożliwić poczęcie i prawidłowy rozwój płodu.

U niektórych kobiet, które przed zajściem w ciążę były zdrowe, zaburzenia czynności tarczycy mogą rozwinąć się podczas trwania ciąży lub już po porodzie. Lekarze zalecają prowadzenie badań diagnostycznych także w tym okresie, co ma szczególne znaczenie u osób z grup ryzyka oraz dla tych, które zaobserwowały objawy zaburzeń czynności gruczołu tarczowego.

Polecamy: serwis Tarczyca.wieszjak.polki.pl

Źródło: udostępnione przez Solski Burson-Marsteller/ ws

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)