POLECAMY

Kiedy jest idealny czas na dziecko?

Uważa się, że najbardziej płodne są kobiety pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Czy to oznacza, że najlepiej jest właśnie w tym wieku zajść w ciążę?
Kiedy jest idealny czas na dziecko? fot. Fotolia

Dzięki rozwojowi nauki i nowych technologii kobiety są w stanie rodzić zdrowe dzieci w coraz późniejszym wieku. Zdania ekspertów na temat optymalnego wieku na macierzyństwo są podzielone – z perspektywy biologii szczyt płodności u kobiet przypada na 20.-25. rok życia i jest to najlepszy czas na urodzenie dziecka. Macierzyństwo w późniejszym wieku może mieć jednak wiele zalet. Kobieta jest wówczas bardziej świadoma swojej roli i dojrzalej podchodzi do wychowania dziecka. Wielu ekspertów – choć podkreśla ryzyko – nie widzi nic w złego w tym, ze współczesne kobiety decydują się na pierwsze dziecko po 30., a nawet 40. roku życia.

Czas na dziecko

Nawet najbardziej zaawansowane technologie nie są w stanie zatrzymać zegara biologicznego. W tej kwestii wyniki wszystkich badań są zgodne – okres maksymalnej płodności kobiety przypada na 20.-25. rok życia.

– Jest on ściśle związany m.in. z ilością oocytów (komórek jajowych), ich starzeniem się oraz ilością cykli bezowulacyjnych – ich liczba zwiększa się wraz z wiekiem kobiety. Dodatkowo późne macierzyństwo zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych u płodu oraz ryzyko przedwczesnych poronień. U kobiet dojrzałych, częściej niż u młodszych pań, obserwuje się również występowanie komplikacji podczas ciąży i podczas porodu – mówi dr Andrzej Hajdusianek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

W ostatnim dziesięcioleciu liczba późnych ciąż znacząco wzrosła, a kobiety coraz częściej decydują się na dzieci nie tylko po 30., ale nawet po 40. roku życia. Ciąża w późnym wieku (jeśli uda się ją uzyskać), bywa jednak  trudna do utrzymania. Lekarze zalecają zatem, by kobiety nie odkładały macierzyństwa – zdarza się, że zwlekając z tą decyzją, mogą przegapić swój czas i znacznie zmniejszyć szansę na urodzenie dziecka. W kontekście ciąży po trzydziestce pojawia się także aspekt ewentualnych problemów zdrowotnych, tak po stronie przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

– Nie jest jednak powiedziane, że każda ciąża po 35. roku życia wiąże się z ryzykiem i komplikacjami. Wszystko zależy od stanu zdrowia i indywidualnych uwarunkowań. Ogromne znaczenie odgrywa tryb życia kobiety, jej dieta, poziom aktywności fizycznej. W przypadku dojrzałych mam istotna jest również odpowiednia, specjalistyczna opieka lekarska – dodaje ekspert.

Zobacz też: Ciąża po czterdziestce – ryzykowna, ale możliwa!

Dojrzała mama – lepsza mama?

Współczesne kobiety, mając na uwadze swój rozwój zawodowy oraz sytuację materialną, coraz częściej odkładają plany rodzinne. Zdaniem psychologów, późne macierzyństwo może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje.

Wszystko zależy od charakteru i kondycji emocjonalnej przyszłej mamy. Z jednej strony kobieta, która jest spełniona, ma poukładane życie zawodowe i rodzinne, jest w stanie poświęcić się w pełni nowej roli. Może jednak być również i tak, iż osiągnięta niezależność życiowa będzie stanowiła przeszkodę w zbudowaniu silnej, bliskiej i oddanej relacji z dzieckiem, która wymaga ze strony matki wielu poświęceń i wyrzeczeń opowiada Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez brytyjskich naukowców sugerują, że dzieci starszych matek są zdrowsze i lepiej wykształcone od dzieci urodzonych przez młodsze mamy. Opublikowane na łamach magazynu Population and Development Review wyniki mogą nawet sugerować, że ryzyko wynikające z późnego macierzyństwa jest mniejsze od korzyści płynących z dojrzałego wieku matki.

Jak może pomóc medycyna?

Dzięki rozwiązaniom współczesnej medycyny, kobiety decydujące się na późne macierzyństwo mogą liczyć na wsparcie specjalistów, zarówno podczas starań o potomstwo, jak i w trakcie ciąży. W przypadku trudności z poczęciem dziecka, warto poradzić się specjalisty, zdiagnozować przyczynę i wdrożyć niezbędne leczenie. Z wyprzedzeniem można też pomyśleć o profilaktyce.

W wielu przypadkach u dojrzałych kobiet planujących ciążę z pomocą przychodzą techniki wspomaganego rozrodu, dzięki którym mają szanse na posiadanie potomstwa wtedy, gdy poczęcie dziecka metodą naturalną nie jest już możliwe. Coraz częściej kobiety, które chcą zabezpieczyć swoją płodność i w przyszłości urodzić dziecko, decydują się na zamrożenie swoich komórek jajowych. U kobiet powyżej 35. roku życia w trakcie ciąży standardem jest wykonanie badań prenatalnych, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić prawidłowy rozwój płodu i ryzyko wystąpienia ewentualnych wad.

W zgodzie ze sobą

Psycholodzy wskazują, że niezależnie od wieku, najważniejszym i decydującym czynnikiem do podjęcia świadomej decyzji o macierzyństwie jest dojrzałość i gotowość przyszłej mamy do pełnienia tej niełatwej roli.

– Kobieta musi być pewna, że podjęta przez nią decyzja nie wynika z presji otoczenia i że będzie w stanie sprostać wyzwaniom, które pojawią się wraz z przyjściem na świat dziecka. Musi być gotowa, by poświęcić mu swój czas i uwagę oraz zmienić swoje priorytety dodaje Kurczyńska.

Zobacz też: Pięć badań, które warto wykonać przed zajściem w ciążę!

Artykuł został napisany dla Zdrowie.wieszjak przez specjalistów kliniki INVICTA.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)