POLECAMY

Lista obowiązków przyszłej mamy: pierwszy trymestr

Zastanawiasz się, jak rozplanować listę rzeczy do załatwienia w ciąży? Zobacz w naszym kalendarium, kiedy i o co powinnaś zadbać!
Lista obowiązków przyszłej mamy: pierwszy trymestr fot. Fotolia

1. Znajdź dobrego doktora prowadzącego

Poszukaj dobrego ginekologa już teraz, ponieważ pierwsza wizyta powinna się odbyć między 8. a 12. tygodniem ciąży. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania, założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie widywać się często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc.

2. Wylecz wszystkie zęby

Jeśli masz jakieś ubytki, jak najszybciej zrób z nimi porządek. Zepsuty ząb może zacząć boleć w każdej chwili. Próchnica i stany zapalne są także  potencjalnym źródłem zakażenia całego organizmu, a więc i maluszka.

3. Porozmawiaj z przełożonym w pracy

Nie masz obowiązku informowania pracodawcy o tym, że jesteś w ciąży, jednak warto to zrobić, bo przyszłe mamy mają wiele przywilejów (np. jeżeli zachorujesz za okres, który spędzisz na zwolnieniu lekarskim, dostaniesz 100% wynagrodzenia zamiast 80%).

4. Porozmawiaj z innymi mamami

Nikt nie zrozumie cię tak dobrze jak inne przyszłe mamy. Możliwość wygadania się jest bardzo ważna, jednak wszelkie rady filtruj przez zdrowy rozsądek. Kobiet, które już mają za sobą w ciąży szukaj na forach dyskusyjnych lub wśród najbliższych koleżanek.

5. Wrzuć na luz

Na początku ciąży najważniejsze jest byś absolutnie niczym się nie stresowała (oczywiście później też nie powinnaś!). Jeśli denerwuje cię czyjeś towarzystwo, unikaj go. Jeśli nie chcesz póki co chwalić się koleżankom i dalszej rodzinie ciążą - odsuń w czasie ten moment. To ty o wszystkim decydujesz!
napisane na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak/Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)