POLECAMY

Co to za bóle

Jesteś w ciąży i odczuwasz bóle? Ginekolog wyjaśnia, co może być ich przyczyną.
Co to za bóle fot. Panthermedia

Jestem w 32. tygodniu ciąży. Od niedawna dokuczają mi uporczywe i tępe bóle w podbrzuszu. Ginekolog stwierdził, że to ból spojenia łonowego. Co to znaczy?  
Ania


W ciąży pod wpływem estrogenów rozluźniają się połączenia między kośćmi miednicy – dzięki temu dziecku łatwiej przyjść na świat. Zdarza się, że rozluźniają się za bardzo, co kończy się rozejściem się spojenia łonowego. Maleństwu to nie zagraża, ale ciężarna może odczuwać ból właśnie w okolicy kości łonowej promieniujący w kierunku krzyża i ud.

Dolegliwości nasilają się podczas wstawania, chodzenia, dźwigania, leżenia na boku. Niestety, mogą być tak silne, że uniemożliwiają chodzenie (na szczęście zdarza się to rzadko).

Najlepiej ograniczyć wtedy wysiłek fizyczny i stosować przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. W wyjątkowych wypadkach potrzebny jest pas stabilizujący miednicę.


Radziła: dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik

Jesteś w ciąży i masz pytanie? Zadaj je na ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
czy te bóle mogą pojawić sie także na początku tak ok 4 miesiąca ciązy . ja tez czasem odczuwam bóle w podbrzuszu ale jeszcze nie rozmawiałam z moim lekarzem o tom nie zdarzają sie często czasem jak sie napracuje w domu