POLECAMY

Co może ułatwić poród

Większość porodów odbywa się całkowicie naturalnie. Czasami jednak potrzebne jest specjalistyczne wsparcie. Sprawdź, czego możesz się spodziewać podczas porodu!
Co może ułatwić poród
To położna i ginekolog decydują o tym, kiedy do akcji musi wkroczyć medycyna. Nie panikuj, gdy usłyszysz, że „konieczne są kleszcze”. One, jak i inne instrumenty medyczne, zapewniają bezpieczne zakończenie porodu.

Oksytocyna

Jest to hormon (wydzielany przez tylny płat przysadki mózgowej), który powoduje skurcze mięśni macicy.
Kiedy się ją podaje? Organizm ciężarnej produkuje zwykle tyle oksytocyny, aby wystarczyło do wywołania silnych skurczów macicy, a tym samym do skrócenia i rozwarcia jej szyjki. Zdarza się jednak, że tego hormonu jest zbyt mało. Skurcze są tak słabe, że akcja porodowa się nie rozwija, a macica pracuje na pół gwizdka. Wtedy nie ma innego wyjścia – trzeba podać sztuczną oksytocynę, inaczej maluszek nie wydostanie się sam na świat.
Jak działa? Czeka cię wenflon (wkłucie do żyły, mocowane plastrem na dłużej) i kroplówka z hormonem. Ile się go podaje? To zależy od twoich potrzeb i reakcji organizmu na oksytocynę. Przez cały czas będziesz pod kontrolą – KTG rejestruje skurcze macicy, a także ich natężenie (usłyszysz również tętno maleństwa).
Czy ma wpływ na dziecko? Nie. Ani w czasie porodu, ani po narodzinach malucha. Oksytocyna to hormon fizjologiczny. Bez niej dziecko nie urodzi się w sposób naturalny. Groźne mogłoby być jedynie jej przedawkowanie, ponieważ po skurczu macicy nie nastąpiłby jej rozkurcz. Oznaczałoby to wstrzymanie dostaw krwi dla dziecka. Jednak to się nie zdarza, ponieważ praca macicy i tętno maluszka są przez cały czas monitorowane.

Próżnociąg
Inaczej nazywany vacuum. Składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie oraz z plastikowej lub metalowej płaskiej przyssawki.
Kiedy się go stosuje? Podobnie jak kleszcze położnicze, czyli w stanach zagrożenia płodu – wtedy, gdy lekarz musi jak najszybciej wydobyć dziecko. To, czy użyte zostanie jedno, czy drugie narzędzie medyczne, zależy tylko od położnika prowadzącego poród.
Jak działa? Używa się go wyłącznie podczas skurczów partych macicy (tak samo jak kleszczy) – przyssawkę urządzenia przykłada się do główki rodzącego się dziecka, po czym lekarz delikatnie pociąga maleństwo w dół.
Czy ma wpływ na dziecko? Po takim porodzie na głowie maluszka może pojawić się obrzęk, który wchłonie się sam po dwóch, trzech dniach.
Czy po porodzie możesz czuć się gorzej? Użycie próżniociągu, podobnie jak kleszczy, nie należy niestety do najprzyjemniejszych zabiegów. Świeżo upieczona mama może narzekać na urazy fizyczne w okolicach narządów rodnych oraz przeżyć duży stres. Dlatego ważne, żebyś wiedziała, co się dzieje. Masz prawo (i korzystaj z niego) do zadawania pytań, a lekarze powinni ci wszystko wyjaśnić (ale pamiętaj, że czasem nie ma na to czasu).

Kleszcze
Przypominają dwie duże łyżki, dopasowane kształtem do główki dziecka. Obecnie stosowane są rzadziej niż kiedyś.
Kiedy się je stosuje? W stanach zagrożenia płodu, kiedy lekarz musi szybko wydobyć dziecko, a cięcie cesarskie nie jest już możliwe (główka znajduje się w kanale rodnym). Również wtedy, gdy rodzącej brakuje sił, by samodzielnie wyprzeć malca, oraz do skrócenia parcia, gdy kobieta ma dużą wadę wzroku lub problemy kardiologiczne, z powodu których nie może silnie przeć.
Jak działają? Używa się ich podczas skurczów partych. Lekarz obejmuje nimi główkę płodu i ciągnie w dół z odpowiednią siłą. Kobieta powinna wspomagać zabieg parciem. Użycie kleszczy skraca drugi okres porodu.
Czy mają wpływ na dziecko? Po ich użyciu malec może mieć otarcia naskórka na głowie. Znikną one po kilku dniach.
Czy po porodzie możesz czuć się gorzej? Czasem użycie kleszczy łączy się z urazami kanału rodnego, większą utratą krwi i większym nacięciem krocza. Ich zastosowanie często jest też bardzo stresujące dla kobiety. Ale to wszystko robi się z myślą o zdrowiu i życiu mamy i jej dziecka.

Znieczulenie
Najczęściej stosowane. Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne jest znieczulenie zewnątrzoponowe.
Kiedy się je stosuje? Jeśli ból staje się trudny do wytrzymania, kobieta jest zestresowana, źle oddycha i nie ma siły współpracować z położną. Wtedy może pomóc. Za znieczulenie „na życzenie” płaci się. Gdy lekarz o nim decyduje (bo np. masz nadciśnienie, wadę serca, wzroku lub układu oddechowego), jest za darmo.
Jak działa? Blokuje przewodzenie bólu. Zmniejsza cierpienie, ale nie ogranicza czucia i kobieta może aktywnie uczestniczyć w porodzie. Anestezjolog wkłuwa igłę między kręgami lędźwiowymi i przez cewnik podaje lek.
Czy ma wpływ na dziecko? Znieczulenie zewnątrzoponowe nie szkodzi dziecku. Może jednak oddziaływać na malca pośrednio – jeśli tobie po jego podaniu spadnie ciśnienie, on też to odczuje. Dlatego kobieta rodząca w znieczuleniu jest pod stałą kontrolą. Stan dziecka monitoruje KTG.
Czy po porodzie możesz czuć się gorzej? Nie powinnaś. Może jedynie pojawić się ból głowy.

Usłyszeć serduszko
KTG (kardiotokograf) pokazuje czynność skurczową macicy oraz tętno płodu. Bicie serca dziecka nie tylko zobaczysz w formie wykresu, ale również usłyszysz. Urządzenia używa się podczas porodu naturalnego, znieczulenia, ale także w trakcie podawania pacjentce oksytocyny.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
No niestety w wielu szpitalach nie stosuje sie znieczulenia zewnątrzoponowego gdyż do tego potrzebny jest anestezjolog, a jak w szpitalu jest tylko jeden lekarz anestezjolog to nie bedzie on leciał do rodzacej naturalnie zeby usmierzyc jej ból i jak tu sie mozna odniesc do hasła " rodzic po ludzku" napewno nie w szpitalu panstwowym :P
/5 lat temu
kathleene pisze:Ładnie tutaj macie A ja bym chciała taki wisiorek, da się załatwić? Jeśli nie to kzlcoyki też z dumą mogłabym nosić, mogę kupić?
/10 lat temu
Dlaczego nikt nie pisze, że znieczulenie zewnątrzoponowe może mieć negatywny wpływ na dziecko? Gdy kobieta je odstanie, ból się zmniejsza a ona nie czująć aż "takiego" bólu nie ma presji do parcia. Dziecko "wychodzi" wolniej, co może powodować osłąbienie organizmu. Dziecko, którego mama dostała ZZO może "utknąć" na dłuższą chwilę na wysokości miednicy, bo mama nie będzie parła...