POLECAMY

Ciążowe komplikacje

Nie denerwuj się, gdy lekarz podejrzewa, że coś jest nie tak z płodem. Możliwości oceny stanu zdrowia nienarodzonego dziecka jest dziś wiele. W razie potrzeby od razu można zacząć leczenie lub zaplanować poród w specjalistycznej klinice.
Ciążowe komplikacje
Badania przeprowadzane regularnie w czasie ciąży zazwyczaj potwierdzają, że maleństwo rośnie i rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak twój lekarz zauważy coś niepokojącego, może cię skierować na badania specjalistyczne. Postęp w medycynie jest tak niezwykły, że można już nawet leczyć dzieci, zanim przyjdą na świat. Jeśli np. wada serca zostanie wykryta w życiu płodowym, poród odbędzie się w klinice, w której od razu po urodzeniu dziecko zostanie poddane specjalistycznemu leczeniu (np. operacji serca).

Dodatkowe badania czekają cię, gdy lekarz podejrzewa...

...mukowiscydozę
Albo inną chorobę metaboliczną, hemofilię, fenyloketonurię. Możesz wtedy dostać skierowanie na amniopunkcję. Badanie bywa też zlecane, by wykryć wady genetyczne (np. zespół Downa).
Jak wygląda badanie: Lekarz nakłuwa powłoki brzuszne i igłą pobiera wody płodowe z macicy – w nich znajdują się komórki rozwijającego się dziecka. Potem analizuje ich budowę, by ocenić strukturę genetyczną, a tym samym zdrowie maleństwa. Przy okazji sprawdzania chromosomów można się też dowiedzieć, jakiej płci będzie dziecko.
Kiedy się je wykonuje: między 16. a 20. tygodniem ciąży.

...nadciśnienie
U mamy lub niedotlenienie u dziecka. Przepływ krwi w naczyniach krwionośnych sprawdzi badanie dopplerowskie.
Jak wygląda badanie: To rodzaj badania USG. Naczynia krwionośne ogląda się na kolorowym monitorze.
Kiedy się je wykonuje: W drugim trymestrze mierzy się przepływ krwi w tętnicach macicznych, by rozpoznać zagrożenie nadciśnieniem u przyszłej mamy i wykryć ewentualne zaburzenia wzrostu dziecka. W trzecim trymestrze bada się jakość krążenia krwi między łożyskiem
i płodem, by stwierdzić lub wykluczyć niedotlenienie dziecka. W razie niedotlenienia lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu.

... wadę genetyczną
W takiej sytuacji lekarz może skierować cię na:
1. Biopsję trofoblastu (łożyska). Wskazania do tego badania są podobne jak w przypadku amniopunkcji.
Jak wygląda badanie: lekarz przez powłoki brzuszne pobiera komórki łożyska (jego skład chromosomowy jest taki sam jak organizmu dziecka). Może je także wydobyć cewnikiem przez szyjkę macicy. Materiał jest hodowany przez dwa tygodnie. Potem lekarz ocenia budowę komórek. Prawidłowa oznacza, że maluszek nie jest obciążony wadą genetyczną. Jest to badanie inwazyjne (ryzyko poronienia wynosi 1,5–2%).
Kiedy się je wykonuje: Ok. 11–14. tygodnia ciąży.
2. Test podwójny, który bada prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej. Jeśli ryzyko jest wysokie, przyszłą mamę kieruje się na amniopunkcję.
Jak wygląda badanie:
w pobranej od kobiety krwi oznacza się poziom hormonu beta-hCG oraz białka PAPP-A. Równolegle wykonuje się badania USG.
Kiedy się je wykonuje: 11–14. tydzień.

...wadę serca
Lekarz może cię skierować na echokardiografię. Badanie wykonuje się także wtedy, gdy dziecko za mało lub za wolno rośnie, gdy mama ma cukrzycę lub w przeszłości urodziła dziecko z wadą serca. Badanie pozwala ocenić budowę serca oraz to, czy pracuje ono prawidłowo.
Jak wygląda badanie: To nieinwazyjne badanie USG, głowicę ultrasonograficzną przykłada się do brzucha mamy. Trwa około pół godziny.
Kiedy się je wykonuje: Zawsze wtedy, gdy podczas zwykłego USG lekarz zauważy nieprawidłowości.

Jesteś w ciąży i coś cię zaniepokoiło? Porozmawiaj o tym na ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)