Ciąża/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Ciąża – zakazy i nakazy

Ciąża to piękny stan, ale czy wymaga on radykalnych zmian w życiu kobiety? Przedstawiamy kilka praktycznych porad, co robić, a czego nie, by w ciąży czuć się dobrze i zadbać o nasze dziecko jeszcze przed jego narodzinami. Jak zatem powinien wyglądać nasz „nowy styl życia”?
/ 29.10.2012 10:19
Ciąża/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Ciąża a używki

Oczekując narodzin dziecka, przyszłe mamy powinny zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Dym tytoniowy, który zawiera mnóstwo substancji chemicznych, wywiera negatywny wpływ na rozwój maluszka w czasie ciąży. Może być również powodem wielu komplikacji: niedotlenienia, wad wrodzonych czy też niskiej masy pourodzeniowej.

Z kolei spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS), który obejmuje takie zaburzenia jak: choroby serca, zmiany w układzie płciowym, zaburzenia wzrostu lub obniżenie ilorazu inteligencji.

Aby dziecko rozwijało się zdrowo, konieczne jest zastosowanie się do bezwzględnego zakazu spożywania przez ciężarną nawet niewielkich ilości alkoholu oraz palenia papierosów.

Czy kobiety ciężarne mogą dźwigać?

Aktywny tryb życia w ciąży jest jak najbardziej wskazany, ale przyszłe mamy absolutnie nie mogą dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów. Taki wysiłek jest niebezpieczny, zarówno dla mamy, jak i nienarodzonego dziecka i może grozić bólem kręgosłupa, bólem stawów, trudnością z poruszaniem się, a nawet poronieniem.

„Dźwiganie w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczne. Krwawienie, bóle narządów ruchu lub złe samopoczucie pojawiające się po nadmiernym wysiłku to objawy, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę” podkreśla dr Jacek Tulimowski.

Stres

Napięcie i stres ciężarnej negatywnie wpływają na nienarodzone dziecko. W chwilach zdenerwowania zwiększa się tempo przepływu krwi, spada poziom żelaza, tym samym pojawia się ryzyko utraty ciąży. Nadmierny stres przyszłej mamy może doprowadzić także do zaburzeń rozwoju mózgu dziecka, a po porodzie opóźnić rozwój narządów ruchu.

„Kobiety w ciąży do minimum powinny ograniczyć stres. Powinny także znaleźć odpowiednią dla siebie metodę, która pozwoli rozładować lęk i napięcie. Może to być chwila aktywności na basenie, rozmowa z przyjaciółką, czy też przyjemny masaż” radzi dr J. Tulimowski.

Zobacz też: Chłopiec czy dziewczynka jak określić płeć przed narodzinami?

Sposób ubierania się

Ze względu na obciążenie kręgosłupa kobiety w ciąży nie powinny nosić butów na wysokim obcasie. Co do sposobu ubierania o ile ubranie jest wygodne, nie powoduje ucisków, szczególnie na okolice brzucha i jest wykonane z naturalnych materiałów, nie trzeba wprowadzać zmian.

„Pamiętajmy o tym, że przyszła mama jest także kobietą i powinna ubierać się w taki sposób, by czuła się atrakcyjna i piękna. Ze względu na odmienny stan nie wszystko jest dla niej jednak odpowiednie, a organizm tak się zmienia, że uniemożliwia zachowanie dotychczasowych nawyków (np. opuchnięte stopy i łydki uniemożliwiają chodzenie w butach na obcasach, a szczególnie wrażliwe ciało łatwo się obciera i boli przy noszeniu zbyt obcisłych ubrań)” dodaje dr J. Tulimowski.

Źródło: materiały prasowe McColsuntans/kb

Zobacz też: Ból, kłucie w podbrzuszu w czasie ciąży czy to powód do niepokoju?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/05.08.2016 19:04
najważniejszy z nakazów - kwas foliowy :) niestety nieważne jak zdrowo się odżywiamy i tak nie przyswoi się w potrzebnej ilości, a po co ryzykować zdrowiem maleństwa?